Камериерката, която бе изритана в лицето от шведски турист в „Слънчев бряг” преди две години, беше осъдена да му плати 3000 лв. съдебни разноски, съобщава Дарик.
ШВЕДЪТ, РИТНАЛ В ГЛАВАТА КАМЕРИЕРКА В СЛЪНЧЕВ БРЯГ, Ѝ ПЛАТИ 12 000 ЛЕВА ОБЕЗЩЕТЕНИЕ (ВИДЕО)
.jpg)
Жената заведе гражданско дело срещу Ралф Сундберг и поиска 50 000 лв. обезщетение за нанесени неимуществени вреди. Бургаският окръжен съд обаче ѝ присъди 18 000 лв. Апелативните магистрати в крайна сметка намалиха обезщетението до 12 000 лв.
Сумата от малко над 3000 лв., която сега Петкова трябва да плати на шведа, е изчислена по специална формула върху отхвърлената част на иска. 2252 лв. са разноските пред Окръжния съд, тъй като той намалява иска от 50 000 лв. на 18 000 лв., 822 лв. са пред апелативния.
.jpg)
По време на делото, което приключи в рамките на едно съдебно заседание, защитникът на шведа се позова на константната практика на ВКС и настоя, че искът е доказан до размера от 5000 лв., който отговаря на критериите на закона.
"Въпреки редуцирането на исканото от нас обезщетение до 12 000 лв. то остава едно от най-високите, присъждани някога за такъв тип телесна повреда”, коментира защитникът на камериерката Станко Кралев.
Съдебният казус е аналогичен с този, при който Бойко Борисов трябваше да плати на Волен Сидеров повече, отколкото получи по делото за клевета от 2013 година. Тогава Бойко Борисов иска съдът да осъди лидера на Атака за 50 хил. лв за изнасяне на невярни твърдения. По това дело, със свое решение от 15 януари 2015 г. съдията приема, че искът е основателен до 25 хил. лв. Бойко Борисов е осъден да заплати на Сидеров 1325 лв. разноски, а лидерът на Атака - 7520 лв. След жалби от двете страни, спорът стига до Софийския апелативен съд. През юли 2015 г. състав Иванка Ангелова, Атанас Кеманов (докладчик) и Ася Събева намалява присъдените на Борисов общо 205 хил. лв. до 70 хил. лв., като Борисов е осъден да плати разноски от 14 963 лв., а Сидеров - 1850 лв.
Бруталното посегателство, при което жената бе изритана в главата, беше извършено преди две години. Ралф Сундберг бе арестуван два дни след посегателството, след като запис от камера в хотела бе разпространен в социалните мрежи. Шведът се сдоби с обвинение за нанасяне на лека телесна повреда по хулигански подбуди и прекара 40 дни в ареста, след което до процеса бе под домашен арест в хотел в „Слънчев бряг”.
Заради действащото у нас законодателство Сундберг бе освободен от наказателна отговорност и получи административно наказание - глоба в размер на 4500 лв. Присъдата предизвика остра полемика, а главният прокурор Сотир Цацаров я определи като несправедлива както за самата камериерка, така и за родното ни правосъдие.Той призова парламента да повиши наказанията за подобен род престъпления.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!