Оставиха без книжка шофьор, аварирал на магистрала "Тракия" (видео)

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
04.12.2025 8:33
750
0

Абсурдна санкция е наложена на шофьор, чийто автомобил е аварирал на магистрала „Тракия“, принуждавайки го да спре в аварийната лента. Илиян Бързев е получил глоба над 2000 лева и му е отнета шофьорската книжка, след като е бил заснет от тол камери за превишение на скоростта над допустимата за аварийната лента.

Бързев обясни в ефира на "Здравей, България", че е взел всички предпазни мерки, за да спре окончателно на безопасно място, след като двигателят на колата му е блокирал. Въпреки че е доказал аварията с документи от "Пътна помощ", застрахователя и показания на свидетели, санкциите са били наложени.

След като се е обърнал към КАТ Стара Загора, за да обжалва, Бързев е получил признание за допусната грешка. От полицията са отменили акта, но това се е случило едва след като вече е била издадена заповедта за вземане на книжката. Шофьорът е бил принуден да подаде дело и сега настоява да му бъдат възстановени разноските за адвокат. Той изрази и притеснения, че свидетелите, които са спрели да му помогнат на магистралата, също може да бъдат подложени на същата процедура.

Коментарът на "Господарите"

Този случай е огледало на институционалното бездушие, съчетано с технически произвол. Тол системата и камерите, които трябва да служат за безопасност и събиране на такси, се превръщат в инструмент за автоматично налагане на санкции без човешка преценка. Какъв е смисълът от "най-модерната" система, ако тя не прави разлика между нарушител и човек в беда?

Фактът, че Илиян Бързев трябва да доказва очевидна авария с множество документи, да си къса нервите, да губи време и да плаща адвокати, за да накара държавата да признае собствената си грешка, е недопустим. А най-фрапиращото е, че дори след отмяната на акта, той трябва да води дело, за да си върне парите, които е платил, за да се защити от държавата! Кой ще плати за нервите и притеснението?

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама
Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.