Популациите от пингвини в Антарктика са намалели с над 50% от 1971 г. насам

Популациите от пингвини в Антарктика са намалели с над 50% от 1971 г. насам

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
11.02.2020 13:00
76
0

Колониите на пингвините в Антарктика са изчезнали наполовина, което предизвика научната загриженост, че „нещо е счупено“ в най-дивата екосистема в света.

 

След повече от месец преброяване на пингвини на Южните Шетландски острови, учените вече подозират, че глобалното затопляне стои зад резкия спад на броя на пингвините от вида "Chinstrap", които са характерни с черната линия, минаваща под клюна им.

 

 

 

 

Използвайки дронове, екипът от четирима учени от университета Стони Брук в САЩ намерил само 52 786 гнездящи двойки на остров Елефант - 58% по-малко, отколкото при последното проучване през 1971 г.

 

По време на експедиция на „Грийнпийс“, учените също провели и преброяване на пингвините в снега, мъглата и замръзналия дъжд на остров Лоу, където според предварителните данни там имало същия спад на популация от вида пингвини.

 

Пълните оценки оценка от всеки остров няма да бъдат разкрити до приключването на експедицията, но изследователите твърдят, че тенденцията е ясна и обезпокоителна - колониите се свиват, оставяйки място за друг вид пингвин (Gentoo) да се намести.

 

„Това показва, че нещо в морската екология е нарушено или драстично се е променило след 70-те години на миналия век“, каза Ной Стрийкер, един от учените на експедицията.

 

"Степента на успеваемост при размножаването остава постоянна, което означава, че причината за спада на популацията е нещо, което се отразява на птиците, след като те са в млада възраст", отбеляза той.

 

 

 

 

Учените смятат, че най-вероятната причина е промяната на климата, тъй като през последните десетилетия зимните температури на и около Антарктическия полуостров са се увеличили с около 5 градуса над прединдустриалните нива - едно от най-бързите покачвания в света.

 

Наскоро регионът регистрира и нов рекорд за висока температура - 18.3 градуса, който разби предишния от 17.5 градуса.

 

Намаляването на популациите на вида пингвини предизвика призивите птицата да бъде класифицирана като застрашен вид, а през 2012 г. сателитни оценки на популациите установили, че броят им е намалял с около 39% между 2003 г. и 2010 г.

 

"Грийнпийс" твърди, че спадът подчертава необходимостта от по-силни климатични действия и по-голяма защита на дивата природа в най-отдалечените кътчета на света.

 

„Правителствата трябва да отговорят на науката и да се споразумеят за строг "Договор за глобален океан" по време на срещата на ООН тази пролет, който да може да създаде мрежа от океански защитени зони, за да предпази морския живот и да помогне на тези същества да се адаптират към  бързо променящ се климат“, каза Луиза Касон, ръководител на океанските кампании в Грийнпийс.

 

 

Източник: The Guardian

 

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.