Правителството се отказа от либерализацията на тока, след като депутатите приеха на второ четене промените в Закона за енергетиката. С тях отпада изискването за освобождаване на цените на електроенергията за домакинствата от 1 януари 2026 г., съобщава NOVA.
Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената и след 1 юли, а доставчиците "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про", ще получават компенсации от държавния Фонд "Сигурност на електроенергийната система", ако купуваният от тях ток от борсата е по-скъп от държавно фиксираната цена. Но ще връщат пари, ако са платили по-малко на свободния пазар.
Така ще има по-малко от месец и половина за промяна и на правилата за борсова търговия, тъй като електроснабдителните дружества ще купуват необходимата на домакинствата електроенергия чрез специален механизъм. По този начин формално ще бъде спазен ангажиментът на България към Еврокомисията по плана за възстановяване и устойчивост за премахване на определяните от Комисията за енергийно и водно регулиране квоти за електроцентралите за производство за домакинствата. Това е важно условие за отпускането на второто плащане от около 1.4 млрд. лв. за България по плана за възстановяване.
България губи 665 милиона евро заради забавянето на либерализацията на пазара за ток
Решението е взето с гласовете на ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ". Дебатите бяха съпроводени с остри реплики и напрежение.
Пред депутатите енергийният министър Жечо Станков обясни, че държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите потребители, за да бъдат защитени ниските сметки за ток.
„Българските домакинства ще продължат да бъдат на регулиран пазар и ще са на 100% защитени от държавата. Нито аз, нито това правителство ще допусне те да бъдат изложени на високите цени на електроенергията на свободния пазар. Така, че не спекулирайте от тази висока трибуна, начинът и моделът, който прилагаме е запазване на битовите потребители на регулиран пазар с ясно гарантирана цена от държавата, знаейки всяка година на 1 юли до следващата година на 30 юни, каква ще бъде цената на тяхната енергия и предварително те ще знаят на база на потреблението си, че няма да има промяна в тяхната сметка“, обясни Станков.
В пленарната зала се стигна до скандал, след като част от опозицията остро се възпротиви на законодателните промени, като определи новия модел за "неработещ" и "мъртво роден".
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!