Президентът Илияна Йотова започна консултациите с парламентарните групи в 52-рото Народно събрание. Първи на среща на „Дондуков“ 2 дойдоха представители на „Прогресивна България“, като това бе началото на политическите разговори за съставяне на нов кабинет.
Държавният глава поздрави партията за изборния успех и подчерта, че страната се намира в нова политическа ситуация, в която се очаква стабилност и ефективно управление. Тя изрази надежда за отговорен подход, но предупреди, че задачата няма да бъде лесна.
Служебният кабинет: Спасихме 400 млн. евро по ПВУ (видео)
От своя страна представителите на „Прогресивна България“ заявиха, че ще работят за бързо прекратяване на политическата криза. Те посочиха като основни приоритети ограничаване на инфлацията, справяне с бюджетните трудности и възстановяване на справедливостта чрез законодателни промени.
По време на разговорите беше обсъдено и състоянието на публичните финанси. Според участниците в срещата бюджетният дефицит се увеличава под натиска на разходите за заплати, пенсии и социални плащания, както и заради забавено усвояване на европейски средства. Беше изтъкната и необходимостта от по-добро преструктуриране на бюджета и ускоряване на реформите.
Очаква се след приключване на консултациите президентът да връчи първия проучвателен мандат на „Прогресивна България“, която заявява готовност да предложи състав на правителство в кратки срокове. Ако това стане, най-вероятно новият кабинет ще положи клетва още в петък.
От името на втората политическа сила – ГЕРБ-СДС – в срещата участваха Томислав Дончев, Йорданка Фандъкова и Рая Назарян. Дончев заяви, че за политическата сила е приоритет България възможно най-скоро да има редовно правителство. Той подчерта, че според формацията съществува достатъчна парламентарна подкрепа кабинетът да се заеме с ключовите предизвикателства пред страната, като на първо място постави бюджета. Дончев изрази очакване за политика, насочена към ограничаване на дефицита и предупреди срещу продължаващо задлъжняване на държавата.
„Бихме се радвали да видим курс към свиване на дефицита“, посочи той, като допълни, че въпросът не е партийно, а национално значим. По думите му ГЕРБ-СДС би подкрепила тежки решения, ако те имат реформистки характер и са в интерес на страната. Дончев заяви още, че формацията ще продължи да изпълнява ролята си на опозиция – да подкрепя правилните решения, да критикува грешните и при необходимост да предлага алтернативни политики.
Видео: NOVA
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!