Процедурите по завършването на най-проблемния участък от Софийския околовръстен път навлизат в решаващ етап. Това стана ясно след среща между представители на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“ и Столична община, на която беше обсъден напредъкът по проекта и възможностите за ускоряване на неговата реализация.
Основен акцент в разговорите беше липсващият участък между бул. „Братя Бъкстон“ и автомагистрала „Струма“, който от години е най-сериозното инфраструктурно препятствие по трасето. Именно там ежедневно се образуват сериозни задръствания, които затрудняват движението в районите на „Княжево“, „Овча купел“ и „Горна баня“.
Кабинетът даде „зелена светлина“ за последния участък от Софийския околовръстен път (видео)
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков съобщи, че в рамките на около месец се очаква да бъде одобрен подробният устройствен план за първия етап от проекта – участъка между бул. „Братя Бъкстон“ и пресичането с бул. „Цар Борис III“.
„Направили сме много точен график. Най-вероятно съвсем скоро, в рамките на около месец, ще бъде одобрен подробният устройствен план за първия участък“, заяви министърът.
По думите му паралелно ще започне и процедурата по отчуждаване на имотите за следващия етап от трасето, пише NOVA. Държавата и Столичната община вече координират действията си по подготовката на необходимите документи.
„Започваме отчуждаването на втория участък. Надяваме се до около три месеца да имаме решение на Министерския съвет и да стартира реалният процес“, обясни Шишков.
Той подчерта, че взаимодействието между институциите е добро и по-голямата част от спорните въпроси вече са решени.
„Мога да кажа, че около 90% от всички въпроси са решени. Работим заедно и нямаме никакво напрежение“, посочи регионалният министър.
Шишков отправи критики към досегашната практика да се предвиждат средства за строителство, без да са приключили необходимите подготвителни процедури.
„Искали са да дават пари за Околовръстния път, без да има подробни устройствени планове, без отчуждаване и без необходимата подготовка. Ние вървим по правилния ред – първо правим процедурите, после строим“, заяви той.
Министърът не изключи възможността проектът да бъде реализиран чрез инженеринг, като аргументира това със сложността на бъдещото трасе, което включва тунел, мостови съоръжения и мащабни пътни възли.
Според предварителния график проектирането може да започне в края на тази година и да приключи до средата на следващата, след което да започне строителството.
Шишков коментира и натоварения пътен възел при бул. „България“, като подчерта, че преди да бъдат инвестирани средства в реконструкция, ще бъде изготвен цялостен анализ на трафика.
„Първо ще решим как да бъде решен целият проблем, а след това ще инвестираме средства. Първо се правят проектите, после се дават парите“, заяви той.
Според предварителните планове липсващият близо осемкилометров участък от Софийския околовръстен път ще бъде изграден като модерно скоростно трасе с разделени платна, многоетажни пътни възли и безконфликтно преминаване на транзитния трафик.
От институциите определят завършването на Околовръстния път като един от най-важните инфраструктурни проекти за столицата, който ще изведе значителна част от транзитния трафик извън града и ще облекчи хроничните задръствания в южните райони на София.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!