Професионалната реализация се оказва почти невъзможна за младежите с аутизъм у нас (видео)

Всичко от Симона Райковска
Симона Райковска
22.05.2025 11:40
294
0

След завършване на средното образование, много младежи с аутизъм в България остават без реализация – най-често остават у дома или посещават дневни центрове. Според психолози образователната система не успява да изгради практически умения у тези деца, тъй като не прилага индивидуален подход, съобщава БНТ.

Хиляди деца със СОП остават извън образователната ни система

В страната няма точна статистика за броя на хората с аутизъм, нито за това колко от тях работят, въпреки че по данни на Световната здравна организация (СЗО) 1 на всеки 100 деца е с аутизъм.

На Деяна Николова и нейният син, който е абитуриент тази година, им предстои сблъсък с тази реалност. Тя споделя, "На компютъра се занимава, има средно ниво компютърна грамотност, и му е интересно".

В София и Варна по немски проект работят с 36 деца, като се обучават в кулинария, керамика, IT и социално-комуникативни умения, но интересът от работодатели засега е нисък. 

Поли Златилова, която е психолог от фондация "Новите деца" коментира, "Хората от аутистичния спектър и една голяма част от тях всъщност имат много за България неразкрити силни страни, които в процеса на изграждане на личността и подготовката й за автономен живот изобщо не се стимулират. Тоест, не се залага, както е редно да бъде".

Деяна Николова допълва, "Нямам идея какво се случва с другите деца. По-скоро мисля, че той няма да може да си намери работа".

В Русе проблемът предстои да засегне семейства като това на Деяна Николова. Там също липсват адекватни мерки, а в Бюрото по труда не се прави разграничение между различните увреждания, което затруднява реалната подкрепа.

Златилова допълва, "Няма готови работодатели все още. Ние във Варна имаме сключено споразумение първо с една библиотека, която е готова да обучи всичките колкото могат, след което да назначи един или двама на служба асистент".

Липсата на подкрепа за младежите със специални образователни потребности в България е системна. Завършването на средното образование не трябва да бъде краят на развитието им, а началото на реализацията им като пълноправни членове на обществото. Необходими са целенасочени политики, подкрепени с конкретни действия – както от образователната система, така и от държавата и частния сектор, за да може работодателите да изявяват по-голям интерес. Без подобни мерки хората са лишени от шанс за достоен живот и принос към обществото, въпреки потенциала, който носят в себе си.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.

`