Производителите на мед очакват двойно по-нисък добив тази година (видео)

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
17.08.2025 8:34
195
0

Тежка година очаква българските пчелари – прогнозите сочат, че добивите от мед ще са с 40–50% по-ниски в сравнение с обичайните. Основната причина са неблагоприятните климатични условия и високата смъртност при пчелите през предходния стопански сезон.

„Пролетта беше много студена, акацията изобщо не цъфна в нашия район. Липата – съвсем малко. Сега тепърва вадим това, което е от букета“, обяснява пчеларката Мария Костадинова.

Лятото също не донесе облекчение – жегата се оказа изпитание за пчелите. „Високите температури не позволяват на растенията да отделят достатъчно нектар“, посочва пчеларката Полина Михова.

Зимната смъртност в някои райони е достигнала до 80–90%, твърдят стопани. При оптимални условия едно пчелно семейство дава до 40 килограма мед, но тази година продукцията е значително по-ниска.

Въпреки слабата реколта, изкупната цена на едро остава непроменена – около 4 лв. за килограм, което поставя сектора в още по-тежко положение.

„Добра цена би била поне 5,50–6 лв., но това е трудно постижимо заради вноса на чужд мед, който подбива пазара“, обяснява производителят Любомир Любенов, който стопанисва три пчелина с над 300 кошера.

По думите му малките производители трудно оцеляват, а бъдещето на сектора е несигурно: „Очаквам, че бизнесът ще се свие. Ще останат само големи фирми и ще продължи да се внася мед отвън.“

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама
Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.