Шофьор отнесе глоба за липса на "Гражданска отговорност" въпреки че е сключил такава (видео)

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
13.05.2026 8:39
430
0

Шофьор остана без книжка и без регистрационни табели, въпреки че имал валидна застраховка „Гражданска отговорност“. Причината се оказва липса на синхрон между системите на Гаранционния фонд и МВР.

Мъжът живее във Великобритания, а автомобилът му стоял в гараж в България. Докато бил в чужбина, колата била служебно дерегистрирана. След завръщането си той платил „Гражданска отговорност“ за цяла година и според закона регистрацията би трябвало автоматично да бъде възстановена.

При полицейска проверка обаче таблетът на униформените показал, че автомобилът е без валидна застраховка и с прекратена регистрация. Шофьорът показал стикер и справка в сайта на Гаранционния фонд, че има активна полица, но това не било взето предвид.

В резултат полицаите му свалили номерата, взели му книжката и талона. По-късна проверка потвърждава, че автомобилът действително има валидна застраховка от януари 2026 г. до януари 2027 г.

Според адвокат Стефан Паров вината не е на водача, а на институциите, защото липсва ефективен обмен на информация между Гаранционния фонд и КАТ.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.