Българският посланик в Северна Македония Желязко Радуков е бил извикан в Министерството на външните работи и външната търговия в Скопие. Причината е изказване на новия външен министър на България Велислава Петрова, в което тя използва израза „северномакедонски партньори“.
Според медиите в Северна Македония на българския посланик е било отправено устно възражение. От външното министерство в Скопие определят използвания термин като „неуместен“ и „неправилен“, тъй като според тях той представлява неподходящо прилагателно, производно от името на държавата, пише БТА.
Поводът е изявление на Велислава Петрова в Брюксел след заседание на Съвета на външните министри на Европейския съюз. Тя коментира отношенията между София и Скопие и заяви, че е имала „хубава първа среща“ с представителите на Северна Македония. Петрова подчерта, че България има ясно изградена позиция, която от 2022 г. вече не е само двустранен въпрос, а част от дискусията между ЕС и държава кандидат.
Тя допълни, че тази позиция е била препотвърдена и че в България има широк политически консенсус по темата. По думите ѝ София очаква Скопие да предприеме действия, които да покажат политическа готовност за движение напред по европейския път.
Именно в този контекст Петрова е използвала израза „северномакедонските си партньори“, което предизвика реакция от страна на Скопие.
По-късно външният министър на Северна Македония Тимчо Муцунски написа във Facebook, че между него и Велислава Петрова не е имало официална двустранна среща, а само кратък разговор в кулоарите на събитие, в присъствието на няколко колеги.
Муцунски подчерта още, че използването на термина „северномакедонец“ по отношение на македонския народ е неточно и неуместно. Според него македонците са македонци и това не е въпрос на политика, а на уважение към идентичността и достойнството на един народ.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!