След акцията срещу „Кръв и чест“: Един остава в ареста, другите двама са освободени

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
17.08.2026 17:53
72
0

Районният съд в Пловдив остави за постоянно в ареста 42-годишния Ивайло Колев – наемател на помещението, използвано за сбирки от хора, свързвани с „Кръв и чест“, и сочен от разследващите за ръководител на местната структура. За другите двама обвиняеми съдът определи по-леки мерки.

39-годишният Ивелин Велев беше освободен срещу парична гаранция от 1000 евро. Синът му – 18-годишният Теодор Велев, също беше освободен, след като магистратите прецениха, че на този етап няма достатъчно доказателства, които да обосноват задържането му по настоящото обвинение.

Прокуратурата поиска и тримата да останат зад решетките, но съдът уважи искането единствено по отношение на Колев. Държавното обвинение ще протестира решението, съобщи прокурор Димитър Костов.

Трима от „Кръв и чест“ в Пловдив получиха обвинения след акцията (видео)

Според събраните до момента доказателства в частния клуб в Пловдив са били организирани сбирки, на които е обсъждана неонацистка идеология и са проповядвани нетърпимост и омраза към различни групи хора. Разследващите твърдят, че освен беседи на срещите са били прожектирани и филми с подобно съдържание, пише NOVA.

Районната прокуратура в Пловдив официално съобщи, че тримата мъже – на 18, 39 и 42 години, са привлечени като обвиняеми за проповядване чрез слово или по друг начин на дискриминация, насилие или омраза, основани на раса, цвят на кожата, произход, народност, етническа принадлежност или сексуална ориентация. Според обвинението 42-годишният е сочен като извършител, а останалите двама – като помагачи.

Защитата оспорва обвинителната теза. Адвокат Стоян Мемцов заяви, че според него обвиненията са неясни и в тях липсва достатъчно конкретика.

Тримата бяха доведени с белезници в съда в понеделник. Първоначално началото на заседанието беше забавено, след като адвокатът им поиска допълнително време, за да се запознае с материалите по делото. Прокуратурата настояваше за най-тежката мярка „задържане под стража“ и за тримата.

По данни на разследващите обвиняемите са свързани с пловдивското подразделение на международната неонацистка мрежа „Кръв и чест“. При акцията в помещението бяха задържани общо 18 души. Според полицията последователи на организацията са се събирали периодично там, а при претърсванията са открити предмети и символи, свързвани с неонацистка идеология.

18-годишният Теодор Велев вече попадна в полезрението на разследващите и по друго досъдебно производство – за нападение над непалски граждани в Пловдив. По него Районният съд го освободи срещу гаранция от 700 евро. Тази мярка също е предмет на обжалване.

Разследващите проверяваха и дали хора от средите около „Кръв и чест“ имат връзка с тежкото престъпление на Младежкия хълм в Пловдив. До момента обаче не е обявено наличие на пряка връзка, като са установени познанства между част от лицата.

Разследването срещу тримата за проповядване на дискриминация, насилие и омраза продължава. Решението на Районния съд за мерките им за неотклонение не е окончателно, след като прокуратурата обяви, че ще го обжалва.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.