Според доклад на УНИЦЕФ България е на челните места по функционална неграмотност сред децата

Според доклад на УНИЦЕФ България е на челните места по функционална неграмотност сред децата

Всичко от Виктория Симеонова
Виктория Симеонова
14.05.2025 12:19
380
0

Според нов доклад на УНИЦЕФ, България е сред страните с най-висок дял на функционално неграмотни деца – ученици, които не могат да четат с разбиране. Проучването обхваща 43 държави от ОИСР и ЕС и показва, че пандемията е влошила академичните резултати. Наред с България, високи нива на неграмотност се отчитат и в Колумбия, Коста Рика, Кипър и Мексико, съобщи БНТ.

Директорът на отдела на УНИЦЕФ за проучвания и прогнози Бо Виктор Нюлунд коментира, "Сега, предвид увеличаването на икономическата несигурност страните трябва да превърнат в приоритет образованието, здравето и благосъстоянието на децата, за да им гарантират възможности и щастие за цял живот, както и да гарантират икономическата сигурност на обществата ни".

МОН иска да върне 8 клас към основното образование (видео)

В същото време, най-добри условия за детско развитие – включително психично здраве, физическо състояние и образователни умения – се наблюдават в Нидерландия, Дания и Франция. На последните места са Нова Зеландия, Турция, Колумбия, Мексико и Чили.

"В началото на пандемията данните показваха обезпокоителна тенденция за благосъстоянието на децата, особено за тези, които идват от семейства с по-ниски доходи", казва Нюлунд.

Докладът отчита положителни тенденции като спад на детската смъртност и повече деца, които завършват училище. Въпреки това има тревога за психичното здраве на децата и нарастването на случаите на наднормено тегло. Само в Япония се наблюдава подобрение в удовлетворението от живота сред младежите.

"Предизвикателствата, които срещат децата, ни показват, че трябва да открием последователен, цялостен и всеобхватен подход, който зачита техните нужди във всеки етап от живота им", допълва Нюлунд.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама
Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.

`