Регионалната медия "Радио 999" сигнализира за сериозен екологичен проблем в Ямбол.
Тонове умряла риба в продължение на няколко дни се е разлагала в пресушената река Тунджа, в непосредствена близост до детски кът в градския парк на Ямбол, където има и няколко заведения за хранене. Според медията причината за това е нареждане на общината да бъде спрян притока на вода през градския ръкав на реката.

Заради проект на община Ямбол за почистване на коритото на реката са унищожени тонове риба, в това число и защитени видове. Унищожени са и змиорките, чиято популация в река Тунджа наскоро беше възстановена, благодарение на усилията на местно сдружение.
Водата е спряна във връзка с предстоящия ремонт на основното хидро-техническо съоръжение, са съобщили от общината, след запитване на "Радио 999". Без коментар е останал въпросът за унищожената риба. От община Ямбол са прехвърлили отговорността за отводняването изцяло върху изпълнителя на проекта. От фирмата-изпълнител обаче също са се въздържали от коментар.

След сигнала на медията от басейнова дирекция Пловдив са се самосезирали и са извършили проверка. Оказва се, че водата в коритото е спряна, без това да е съобразено със закона от страна на община Ямбол.
Инж. Цветелина Кънева, директор на Басейнова дирекция – Пловдив коментира случая така: "При извършената на 14 август проверка експерти на дирекцията са установили, че вече е възстановено водното течение. Оттук нататък кметът на община Ямбол трябва да издаде заповед за междуведомствена комисия..., която да обследва коритото на река Тунджа в регулацията на града и трябва да определи необходимите дейности за осигуряване на проходимост. При всички случаи преди започване на дейностите басейнова дирекция следва да бъде предупредена."
Ден след като медията е пуснала кадрите с пресушената река и измиращата риба, реката отново е била пусната. Дали ще има санкционирани за пресушаването на реката и измирането на рибата засега не е ясно.
Източник: Радио 999
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!