Не се наблюдават "допълнителни увреждания на ДНК" при децата, родени от родители, преживели аварията в атомната електроцентрала Чернобил преди да заченат, пише BBC.
Това показват данните от първо по рода си изследване на гените на деца, чийто родители са участвали в почистването на радиацията след експлозията. В изследването са попаднали гените на всички участници, които са заченали след инцидента и са родили потомството си между 1987 и 2002 година. Резултатите са публикувани в списание Science.

Проф. Гери Томас от Имперския колеж в Лондон прекарва десетилетия в изучаване на биологията на рака, особено на тумори, свързани с увреждане от радиация. Тя обясни, че това ново проучване е първото, което демонстрира, че "дори когато хората са били изложени на относително високи дози радиация - в сравнение с фоновата радиация - това не е имало ефект върху бъдещите им деца".
Фокусът на изследването са децата на работници, които бяха привлечени да помогнат за почистването на силно замърсената зона около атомната електроцентрала и децата на евакуираните от изоставения град Припят и други населени места в 70-километровата зона около него.

"Тук не разглеждаме какво се е случило с тези деца, които са били (в утробата - бел. ред.) по време на инцидента; ние изследваме нещо, наречено de novo мутации", каза д-р Стивън Ченък от Националния институт по ракови заболявания на САЩ.
Автогробище с машини, ползвани при аварията в Чернобил, все още излъчва радиация (видео и снимки)
Това са нови мутации в ДНК - те се появяват произволно в яйцеклетката или сперматозоидите. В зависимост от това къде в генетичния план на бебето възниква мутация, като тя може да не окаже никакво въздействие или да е причина за генетично заболяване.

„Има около 50-100 от тези мутации при всяко поколение - и те са случайни“, обясни д-р Чанок. "В някои отношения те са градивните елементи на еволюцията. Ето как се въвеждат нови промени в популацията при едно раждане в даден момент.
По време на инцидента властите не успяха да предотвратят продажбата на замърсено мляко в региона; много хора, които по това време са били деца, са пиели от него, получавайки големи дози радиоактивен йод - един от замърсителите, които изпуска повреденият реактор.

Източник: BBC
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!