Руската държавна корпорация по космическа дейност "Роскосмос" показа инцидента с ракетата "Союз". Моментите с ракетната катастрофа са налични на страницата на "Роскосмос" в социалната мрежи.

Видеото показва и момента на отделянето на ракетата на три блока. Единият блок не се отделя.
[embed]https://twitter.com/roscosmos/status/1057941246390472709?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1057941246390472709&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.theverge.com%2F2018%2F11%2F1%2F18051284%2Frussian-soyuz-rocket-failure-roscosmos-iss-onboard-video[/embed]
По-рано председателят на специалната комисия за разследване на инцидента към "Роскосмос" Олег Скоробогатов заяви на пресконференция, че аварията със "Союз-ФГ" е възникнала заради деформация на датчика за отделяне на първата и втората степен на ракетата при сглобяването й в космодрума "Байконур".
Причината за неправилното отделяне е неотварянето на капака на дюзата на резервоара за окислител в блок "Д" поради деформация на сензора за контакт, допуснат при сглобяването в космодрума "Байконур", посочи той.
.jpg)
На 11 октомври възникна авария на ракетата носител "Союз-ФГ" с пилотирания кораб "Союз МС-10" при полет от космодрума "Байконур" към Международната космическа станция.
На борда на кораба бяха космонавтът на "Роскосмос" Алексей Овчинин и астронавтът на НАСА Ник Хейг. И двамата са невредими след аварийното кацане. Те обаче преживели екстремни G-сили (до 6,7 пъти по-голяма гравитация от земната) по време на неочакваното им пътуване - 50 километра. Ник Хейг разказа, че двамата са преживяли кратък миг на безтегловност след провала при отделянето на капака.
"Това е като да хвърляш топката нависоко. В някакъв момент гравитацията я връща", сподели астронавтът.
Източник: theverge.com
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!