Астронавтът на Японска аерокосмическа изследователска агенция (JAXA) Кимия Юи засне от борда на Международна космическа станция изключително рядко червено Северно сияние – впечатляващо природно явление, наблюдавано много по-рядко от класическите зелени полярни светлини.
Северното сияние, известно като Аврора Бореалис, възниква при сблъсък между заредени частици от слънчевия вятър и магнитното поле на Земята. Тези взаимодействия са най-силни в полярните области, където магнитните линии „насочват“ частиците към атмосферата, пише NOVA.
Червените сияния обаче са значително по-редки. Те се появяват при висока слънчева активност, когато енергичните частици взаимодействат с кислородни атоми на много голяма височина – над около 2400 километра, където атмосферата е силно разредена. Именно там кислородът излъчва червена светлина, създавайки ефирен и почти сюрреалистичен визуален ефект.
Кадрите, заснети от Кимия Юи, предоставят уникална перспектива към това рядко явление – поглед от Космоса, който подчертава мащаба и красотата на взаимодействието между Слънцето и земната магнитосфера.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!