В безпрецедентно съдебно решение съдът в Лос Анджелис призна технологичните гиганти Meta (собственик на Facebook и Instagram) и YouTube (собственик на Google) за виновни в небрежност. Делото бе заведено от 20-годишна жена, която твърди, че платформите са проектирани по начин, който умишлено предизвиква зависимост и е увредил психичното ѝ здраве още в детска възраст. Съдът присъди обезщетение в размер на 3 милиона долара. Това е първият случай, в който технологична компания носи директна юридическа отговорност за дизайна на своите алгоритми и тяхното въздействие върху подрастващите.
Докато Snap и TikTok избраха извънсъдебни споразумения, Meta и YouTube решиха да се борят докрай, но загубиха, което отваря вратата за хиляди подобни искове в САЩ и Европа.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!