YouTube и Facebook загубиха дело за милиони по обвинения за причиняване на дигитална зависимост

Всичко от Виктория Симеонова
Виктория Симеонова
26.03.2026 7:50
364
0

В безпрецедентно съдебно решение съдът в Лос Анджелис призна технологичните гиганти Meta (собственик на Facebook и Instagram) и YouTube (собственик на Google) за виновни в небрежност. Делото бе заведено от 20-годишна жена, която твърди, че платформите са проектирани по начин, който умишлено предизвиква зависимост и е увредил психичното ѝ здраве още в детска възраст. Съдът присъди обезщетение в размер на 3 милиона долара. Това е първият случай, в който технологична компания носи директна юридическа отговорност за дизайна на своите алгоритми и тяхното въздействие върху подрастващите.

Докато Snap и TikTok избраха извънсъдебни споразумения, Meta и YouTube решиха да се борят докрай, но загубиха, което отваря вратата за хиляди подобни искове в САЩ и Европа.

 

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.