За първи път се роди бебе с ДНК от трима души

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
10.05.2023 6:47
239
0

Първото бебе с ДНК от трима души се роди във Великобритания, пише NOVA. Уникалният случай става факт след специална ин витро процедура.

Целта на лечението е да се избегне предаването от жени на дефектни гени в митохондриите и да се предотврати наследяването на заболявания от деца. Това се постига чрез ин витро терапия с ДНК от три индивида. Детето има ядрена ДНК от майка си и баща си, които определят ключови характеристики като личност и цвят на очите. В допълнение, то ще има малко количество митохондриална ДНК, осигурена от женски донор, който играе ролята на трети "родител".

източник: istockphoto

Лекари извършиха експериментална мозъчна операция на още неродено бебе

Великобритания е първата страна в света, която официално разрешава такъв тип заместителна терапия. Службата по фертилитет и ембриология даде предпазлива зелена светлина на процедурата през 2017 г.

През 2018 г. лекарите получиха разрешение да приложат процедурата върху две жени.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.