
За пръв път заснеха вид колосален калмар в естествения му хабитат (видео)
Колосален калмар е заснет за първи път в естествената си среда, сто години след като видът е бил открит. За откритието съобщи BBC.
Младият екземпляр с дължина 30 см е уловен на камера на дълбочина 600 метра край Южните Сандвичеви острови в южната част на Атлантическия океан. Снимките са направени през март по време на 35-дневна експедиция за откриване на нови морски видове, ръководена от учени от Университета в Есекс.
Видео показва колко дълбок е всъщност океанът в сравнение с популярни сгради (видео)
Специалистите смятат, че колосалният калмар може да достигне до 7 метра дължина и да тежи до 500 килограма, което го прави най-тежкото безгръбначно животно на планетата. Откритието съвпада със 100-годишнината от първото описване и наименоване на вида.
Калмарът е бил заснет с дистанционно управлявано подводно устройство от екипа на кораба “Falkor“ от “Schmidt Ocean Institute“. Главният учен, д-р Мишел Тейлър, споделя, че в началото не са били сигурни какво точно виждат, но са решили да го заснемат, защото бил “красив и необичаен“.
Кадрите по-късно са потвърдени от експерта по главоноги д-р Кат Болстад, която обяснява, че досега калмарите от този вид са били познати главно чрез останки, открити в стомасите на китове и морски птици. Тя добавя, че е вълнуващо да се види първи запис на жив млад калмар в естествената му среда и е "смиряващо да осъзнаем, че тези същества нямат представа за съществуването на хората".
За жизнения цикъл на колосалния калмар се знае малко. С времето младите губят прозрачността си, а видът се отличава и с куки по средата на осемте си пипала.
Макар и умиращи възрастни екземпляри да са били заснемани при риболов, това е първият път, когато жив екземпляр е наблюдаван на такава дълбочина. Според Природонаучния музей в Лондон, липсата на наблюдения прави трудно определянето на популацията им.
„Тези незабравими моменти ни напомнят отново, че океанът е пълен с мистерии, които все още предстои да бъдат разкрити.“, споделя един от учените.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!