Законът за детско правосъдие не е променян от 50-те години - имаме ли нужда от нов? (видео)

Всичко от Борислава Василева
Борислава Василева
22.05.2025 12:38
307
0

Министерството на правосъдието започва работа по изцяло нов закон за детско правосъдие. Това обяви вчера правосъдният министър Георги Георгиев на брифинг в Министерския съвет, като подчерта нуждата от цялостен и съвременен подход към непълнолетните, извършващи противообществени прояви.

По думи на Георгиев имаме нужда от такъв прокет, тъй като приетият и действащ в момента закон е от края на 50-те години.

Решението идва на фона на поредния инцидент, свързан с агресивно поведение сред младежи. В следобедните часове на 21 май група тийнейджъри се сбиха в района на „Орлов мост“ в центъра на столицата. Сигналът е бил подаден от случаен минувач. Когато полицейските служители пристигнали на място, участниците в сблъсъка вече били напуснали района.

Зачестилите случаи на насилие, вандализъм и обществено неприемливо поведение сред т.нар. “локали” — групи от непълнолетни, които се събират и действат заедно в градската среда — изискват спешна и системна реакция, категоричен е Георгиев.

„Тези групи не просто нарушават обществения ред – те създават среда на страх, тормоз и социална дезинтеграция. Причините за включването на млади хора в подобни групи са комплексни – търсене на принадлежност, липса на подкрепа, социална несигурност. Именно затова ни е нужен нов закон, който да отразява съвременните реалности и нуждите на подрастващите“, подчерта Георгиев.

"Локалите” принуждават деца да ходят със страх на училище (видео)

Темата за необходимостта от нов проект за детско правосъдие коментират пред NOVA преподавателят по медии и комуникация в Нов български университет доц. Жюстин Томс и юристконсултът на Фондация „Асоциация Анимус“ Николина Ганева коментират темите за т. нар. „локалите“ и агресията сред инфлуенсърите.

„Това, което имаме като законодателство в страната е крайно остаряло. Мисля, че промяната на закона не е задължително да е в лоша посока, по-скоро това са деца и трябва да бъде адекватно третирането им, да имат защитни механизми“, категорична е Томс.

Ганева коментира, че дори чисто юридически има необходимост да бъде изменен законът, тъй като то не е променят от 50-те години на миналия век.

„Международни специалисти по бележки в доклади, които касаят България, отдавна твърдят, че действително нашето законодателство е архаично. Въобще цялата регламентация на т. нар. интернати и това, че непълнолетните лица, които имат противообществени прояви, се третират като престъпници в много случаи“, обясни в допълнение Ганева.

Доц. Томс коментира още, че основен проблем е, че т.нар. "локали" придобиват голяма популярност в социалните мрежи. Те нападат други именно с идеята да станат известни. Инфлуенсърите, които "рекламират" агресията също дават лош пример на подрастващите. 

„Локалите“ тормозят други, за да са известни, а не по финансови подбуди (видео)

Сега предстои сформиране на работна група с участието на представители на правосъдното и социалното министерство, МВР, неправителствени организации и експерти по детско развитие и права. Целта е до есента да бъде изготвен проектозакон, който ще бъде подложен на обществено обсъждане.

Правосъдното министерство обяви, че новият закон ще постави акцент върху превенцията, индивидуалния подход и ресоциализацията, а не единствено върху наказанията. Очаква се той да въведе и по-ясни механизми за ранна интервенция, подкрепа за семействата и задължително участие на образователните институции в процеса.

Група младежи пребиха 18-годишен ученик в трамвая в София без причина (видео)

Агресията сред подрастващите е огромен проблем в нашето общество. Трябва да си дадем ясна сметка, че склонните към насилие тийнейджъри се превръщат в такива възрастни. И в утрешния ден могат да извършат много по-сериозни престъпления. Затова е необходима ранна превенция, терапия и ефективни наказания за подобни агресивни прояви. След години отлагане на реформите в детското правосъдие и на фона на нарастващ обществен натиск за справяне с насилието сред младежите е крайно време да видим промяна в правилната посока.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама
Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.

`