Коментар на "Господарите" в няколко точки за това защо се случва истерията около COVID-19 и доколко е правдоподобна.
- Колко е опасен коронавирусът?
Коронавирус не е по-опасен от всеки друг сезонен грип. Както при всеки друг грип по-сериозно застрашени са рисковите групи – хора със сърдечни и тежки хронични заболявания, възрастни хора със здравословни проблеми, увредена имунна система и хора без достъп до медицински и фармацевтични услуги. Здравите хора могат да изкарат болестта „на крак” без да усетят нужда от оставане вкъщи.
2. Защо тогава е истерията?
Проблемът е в разпространението. Именно леката симптоматика и фактът, че малко хора се задържат да се лекуват по домовете си, кара коронавирусът да се разпространява много по-бързо от повечето вируси. Ако нормален грипен вирус се предава от един заразен средно на човек и половина до двама други, коронавирусът се разпространява двойно повече – един заразен може да зарази трима-четирима души около себе си, като основната причина е, че заразеният продължава да ходи на работа и да следва ежедневната си програма, понеже не се чувства твърде зле.
3. Какви са правилните мерки срещу COVID-19?
Мерките, прилагани в държавите с доказани случаи на заболяване са основно изолирането на вирусоносителите с цел ограничаване на разпространението и свеждане до минимум на шанса вирусът да достигне до рисковите групи хора. Личните мерки с цел избягване на заразяване и пренасяне на вируса при възрастните членове от семейството са изключително важни. Те включват дезинфекция на ръцете и поставяне на маска или шал при посещение на възрастни и хора с влошено здраве, дори когато нямаме никаква симптоматика.
4. Трябва ли да ни е страх?
Не! Коронавирусът не е страшен. Дори не е опасен за хора в добро здраве, с нормално действаща имунна система. Единственото дългосрочно притеснение от вредата от коронавируса не е от медицинска, а по-скоро от икономическа гледна точка. Твърде дългият карантинен период, особено на територията на Китай или цели държави като Италия и спирането на производства и търговия, може да доведе до сериозни икономически сривове и рецесии.
5. Какво да правим?
Продължаваме смело с ежедневните си занимания. Няма място за притеснения. Ако искаме да се подсигурим допълнително, може да наблегнем повече на витамините и подсилването на имунната система. Мием и дезинфекцираме ръцете си и караме другите около нас да го правят редовно. Ако усетим неразположение, си оставаме вкъщи, свързваме се с личния си лекар по телефона, лекуваме симптомите, както го правим с всеки друг сезонен грип и си разцъкваме gospodari.com. Ако усетим влошаване, търсим личния си лекар за съвет и евентуална хоспитализация.
6. Кой има най-голям интерес да се паникьосваме?
По време на подобни кризи има много губещи, но и доста печеливши. Например, колкото по-голяма е паниката, толкова по-висок е рейтингът на медиите. Страхът ни кара да се презапасяваме с ненужни в повечето случаи неща, които сътветно ни се продават и на по-високи цени. Когато пък правителствата демонстрират решителни действия, това винаги покачва и доверието в тях. Ако едновременно с това има и опасност от мигранска криза на границата – рейтингът скача още повече. Фармацевтичните компании също реализират високи печалби от всякакви нужни и ненужни материали и лекарства, с които тъпчем шкафовете си.
7. Обобщение:
Място за паника няма. Има място обаче за по-отговорно самосъзнание. Хубаво е хората, които досега не са си мили ръцете да започнат да го правят. Не толкова заради вируса, а заради цивилизацията.
Хубаво
е училищата и детските градини да се
дезинфекцират по-често. Не заради вируса,
а заради века, в който живеем.
Хубаво
е, ако кашляме и кихаме, да си слагаме
ръката на устата. Както и когато се
прозяваме. Не заради вируса, а за да се
различаваме от животните.
Хубаво е, когато видим човек с маска или с дръпнати очи, да не го сочим с пръст или убиваме с камъни. Не заради вируса, а заради Чарлз Дарвин.