Война от фалшиви новини за войната залива социалните мрежи, коментират в рубриката "Шок! Ужас! Бомба!" репортерът ни Виктория Симеонова и операторът Йохан Вирт.
Във време на война на бойното поле паралелно се развива и война от фалшиви новини с невиждан размер. Ако сме си мислили, че пандемията е майка на дезинформацията, то днес виждаме, че тя достига нови висоти.
През последните дни в социалните мрежи се появи ето това видео:
Кой е против санкциите срещу руската агресия (видео)
Като негов източник е посочен профил с името Леонид Георгиев. Бърз преглед в него показва, че за часове той генерира десетки публикации за Русия, за ГЕРБ или за която и да е тема, която му се спусне.
Но да не се задълбочаваме в него. По-интересно е откъде всъщност идва видеото, което той разпространява?
С помощта на търсачката стигаме до десетки публикации със същото видео. Но публикувано на 6 ноември 2019 година - или 2 години и половина преди днешните събития. За по-сигурно само българският трол Леонид Георгиев го е качил 4 пъти. Във видеото мъжът говори, че няма войски там, че украинците са фалшифицирали митингите за подкрепа, но всъщност говори за събития от преди 2 години, а не днес. Днес тук и сега не е ясно каква е позицията на този човек. Ясно е само, че в областите не просто влязоха руски военни, но и унищожиха десетки съдби - уж обстрелвайки военна техника.
Друго видео също набира популярност в социалните мрежи. На него виждаме бягащи хора.
Никъде не откриваме твърдение, че това са кадри от Украйна, освен в материалите, които уж ги разконспирират. Въпросното видео с разконспирирането обаче е постнато за пръв път през 2013 година. То показва как е заснета сцена от филма “Нашествие на планетата Земя” с премиера през 2019 година.
И ако в този случай разконспирирането не успява да заблуди толкова хора, то следващото видео успя да шокира хиляди потребители:
Наблюдаваме как зад гърба на репортер хора в черни чували се завиват. Русофили и руски медии твърдят, че видеото показвало трупове в Украйна. Но всъщност кадрите са от репортаж на австрийска телевизия. На тях виждаме демонстрация на еко активисти срещу климатичните промени, състоял се на 4 февруари 2022 година във Виена.
Тези три примера са само едно леко намигване - не всичко е такова, каквото ни се представя. Следващия път, преди да споделите някое от тези видеа възмутени, използвайте възможностите на търсачката и проверете дали наистина видеото показва това, което се твърди в описанието му. А ако отново не сте сигурни - изпратете ни го, ще проверим вместо вас.
Война от фалшиви новини за войната залива социалните мрежи