Детска градина “през крив макарон” видяха над 10 000 деца в София и тази година. Как коментираме приема в детски заведения гледайте в материала на Виктория Симеонова и оператора Йохан Вирт.
Преди няколко дни излезе първото класиране за детските градини в София. Съдейки по броя на неприетите, да се чуди човек тези деца в Харвард ли кадндидатстват, или за детска градина.
10 261 деца не успяха да се преборят за място срещу 10 802 късметлии. За справка миналата година не стигнаха 10 252 места.
След години празни обещания: 10 252 деца останаха без място в детските градини в София („Коментарът на Господарите“)
Тогава си припомнихме обещанията на кмета Йорданка Фандъкова от 2018, 2019 и 2020 година. Но реалността е суха като статистика от НСИ. А именно: Разкритите нови места са едва 540.
Странно, защо от Националния статистически институт знаят за едва 540, в които влизат и тези в частни детски градини?!
На този фон общо местата в детските градини в София са със 1095 по-малко спрямо 2015-2016 година. Кои са тези стратези, които вместо да увеличават броя на местата в градините при положителен приръст на населението в столицата, го намаляват? Безспорно и тогава, и сега кмет е уважаемата Йорданка Фандъкова. А тя е щедра на обещания, но не и на изпълнението им.
А докато Фандъкова отново обещава нови места, шефът на фирмата, изработила системата за прием Росен Маринов, се оплаква, че лично неговото дете не е прието.
Горкият! Освен него родителите на още 10 000 деца се чудят кога точно ще се случи чудото с приема.
Някои по-наблюдателни сред тях ни изпратиха обезпокоителни детайли от списъците. В тях виждаме, че едни и същи деца са чакащи едновременно в социалната квота и в основните списъци.
Поредното класиране за детски градини за пореден път ни доказа едно - грижата за децата продължава да е основно на думи. На думи вече няма да се плаща такса за детските заведения, на практика 10 000 семейства ще продължат да плащат за частни забавачници и детегледачки. Фандъкова уж строи детски градини и отваря нови места, на практика местата са намалели с 1000 за 5 години. На думи децата са бъдещето на България, на практика още от ранна детска възраст ги учим, че трябва да търсят по-справедлива държава, в която да живеят.
Скъпи управляващи, крайно време е да спрете да работите основно на думи - и за децата, и за възрастните в България!