Миналогодишните летни жеги са взели живота на 1277 българи. Общо за Европа горещите вълни са погубили 61 000 души през 2022 г., показва проучване на Nature Medicine.
В същото време България е на пето място по смъртни случаи на милион души, в следствие на високите температури. Починалите са 678 жени и 556 мъже.

3 юли е бил най-горещият ден, регистриран досега
Резултатите
По данни на Европейския съюз между 30-и май и 4-и септември 2022 г. смъртните случаи, свързани с горещата вълна, са 61 672. Над 20% от тях са починали между 18-и и 24-и юли - 11 637 души.
Изследването сочи, че повечето починали са жени, много от тях над 80 г. В същото време сред по-младите главните засегнати са мъже.
Най-високи са нивата на смъртност в Испания, Италия и Португалия, но и в някои области на България, Румъния и Хърватия.
Данните от миналата година се публикуват в момент, когато метеоролозите отново отчитат рекордни седмични и месечни температури. Заедно с изменението на климата, тази година фактор ще е и Ел Ниньо. Това е явление е свързано с ивица топла океанска вода, която се оформя в централната и източно-централната екваториална част на Тихия океан.
По този повод екоексперти изказват опасения по отношение на недостатъчните усилия на Европа за адаптиране към скоростта на глобалното затопляне в последните две десетилетия.
Според д-р Жоан Балестер от Института за глобално здраве в Барселона, основен автор на проучването, ситуацията ще продължава да се влошава.
Поради това трябва да се имплементират допълнителни мерки за превенция. Те касаят системи за ранно предупреждение за екстремни горещини и обществени центрове за охлаждане. Могат да включват доброволчески сили за проверка на по-възрастните жители и по-добра координация между социалните служби и болниците. Усилията трябва да свързани и с подобряване на енергийната ефективност.
Към момента възрастните хора остават силно уязвими, особено хората без достъп до климатик и работещите на открито.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!