Актуализацията на бюджета: 11,9% инфлация, таванът на дълга се увеличава с 3 млрд. лева
Актуализацията на бюджета: 11,9% инфлация, таванът на дълга се увеличава с 3 млрд. лева
Актуализацията на бюджета: 11,9% инфлация, таванът на дълга се увеличава с 3 млрд. лева, информира OFFNews.
Министерството на финансите публикува законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г.
Министър Василев съобщи какви са параметрите в актуализацията на бюджета (видео)
Основните параметри
Предвидено е дефицитът да остане 4,1%. Това е и основният аргумент на вицепремиера Асен Василев срещу твърденията, че антикризисните мерки са проинфлационни.
Прогнозираната инфлация е 11,9%. В бюджета, приет в края на февруари, бе прогнозирана инфлация от 5,6% с очакване тя да се забави към края на годината до 3,1%.
Министерството на финансите прогнозира забавяне на ръста на икономиката от 2.9% до 150.949 млрд. лв., както и увеличение на броя на работещите с 1,7%.
Предвидено е приходите да се увеличат с 1,645 млрд. лв. Също с 1,645 млрд. лв. ще се увеличат и бюджетните разходи.
Коалицията прие 0% ДДС върху хляба и 25 стотинки отстъпка за горивата (видео)
Държавният дълг
Таванът на държавния дълг се увеличава и от 7.3 млрд. лв. нов дълг за годината ще достигне до 10.3 млрд. лв. С парите от новия дълг ще бъдат рефинансирани предстоящите плащания през първото тримесечие на 2023 г. по падежиращи държавни облигации на международните финансови пазари. Вицепремиерът Асен Василев обяви в петък, че сега условията за теглене на нов дълг са по-благоприятни и това е причината за вземането на парите сега, а не догодина. С промяната максималният размер на държавния дълг към края на годината ще достигне 38.5 млрд. лв. или 25.6% от БВП.
Заеми за „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“
Предвидено е държавните газови дружества “Булгаргаз” и “Булгартансгаз” да вземат държавно гарантирани заеми за общо 532 млн. евро. “Булгаргаз” ще вземе 150 млн. евро, за да осигури алтернативни на руските количества, а “Булгартрансгаз” – 382 млн. евро, които ще се използват за три проекта – разширението на хранилището в Чирен, газовата връзка със Сърбия и за да си изпълни задълженията по европейска директива за условията за достъп до газопреносни мрежи.
Ще поевтинее ли хлябът, или ще ядем пасти? (видео)
Антикризисните мерки
В обявения от правителството пакет от антикризисни мерки влизат увеличение на пенсиите с 20%, 0% ДДС за хляба, намаляване на ставката за парно, топла вода и природен газ на 9% и отстъпката от 25 стотинки за литър гориво при зареждане до 50 литра. Мерките, свързани с ДДС ставките ще бъдат в сила за 1 година.
Заложена е и помощ за младите семейства – размерът на данъчното облекчение за семейства с деца се увеличава от 4500 лв. на 6000 лв. годишно.
С мерките се изпълнява и ангажиментът, поет в коалиционното споразумение между ПП, БСП, ИТН и ДБ, за увеличаване на прага за задължителна регистрация по Закона за ДДС от 50 000 лв. на 100 000 лв.
Предстои въвеждане на допълнително облагане на свръхпечалбите на енергийните дружества с цел компенсиране на небитовите потребители, въвеждане на електронни ваучери за улеснение на работещите, като общият им размер ще бъде увеличен до 1,2 млрд. лв., и намаляване на лихвата до 8% за просрочени плащания към държавата, общините, както и за комунални услуги.
Пенсионната реформа остава за октомври. Предвижда се от през есента да бъдат преизчислени пенсиите на 770 хил. възрастни по т. нар. „швейцарско правило“.
Близо 40% увеличение в цената на парното се предвижда от 1 юли (видео)
Подводните камъни
Първите подводни камъни за актуализацията са още около изпълнението на антикризисните мерки. От една страна са синдикатите, които настояват за увеличение на минималната заплата от 710 лв. на 760 лв., без което отказват да подкрепят актуализацията, от друга – неразбирателството в коалицията. Още в средата на май от “Демократична България” обявиха, че нулев ДДС за хляба може да има, но само с промяна на още няколко закона и след формулирането на дефиниция за хляб.
Спор ще възникне и около поисканото от социалния министър увеличение с 10% на заплатите на държавната администрация от 1 юли. Дебатирана ще бъде и идеята на “Има такъв народ” за диференциация на антикризисните мерки. Миналата седмица председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански заяви, че помощите трябва да отиват към нуждаещите се, вместо да се раздават на калпак.
В обявения пакет се предвиждаше още отпадане на акциза за електрическа енергия, природен газ и метан. За прилагането на тази мярка обаче ще е необходимо разрешение от Европейската комисия, каквото към момента няма.
Пътят от проекта до закона
В края на миналата седмица след коалиционен експертен съвет четирите формации се споразумяха до понеделник да се събират допълнителни предложения, а във вторник да се проведе Национален съвет за тристранно сътрудничество. В сряда актуализацията на бюджета трябва да бъде одобрена от Министерски съвет, а след това да бъде внесена в Народното събрание, където се очаква да бъде приета до края на месеца, за да могат антикризисните мерки да влязат в сила от 1 юли.
Очаква се законопроектът да бъде разгледан в бюджетна комисия тази седмица, а след това да влезе на първо четене и в зала.
Източник: OFFNews
Видео: NOVA
Снимки: iStock
Актуализацията на бюджета: 11,9% инфлация, таванът на дълга се увеличава с 3 млрд. лева
Коментари