Сигнализирай!

РБК: Нагласен е руски доставчик на тръбите за "Турски поток" в България

Gospodari.com
Gospodari.com
26.02.2019 г.
10
0

Руската "Тръбна металургична компания" (ТМК) на Дмитрий Пумпянски ще получи поръчката за доставка на тръби за разширението на българския участък на газопровода "Турски поток", съобщава руското издание РБК. Според него, макар да не е приключил формално търгът за избор на проектант, доставчик на тръби и изпълнител на строежа на линейната част на трасето от 484 км от турско-българската до българо-сръбската граница ТМК ще достави за проекта 300 хил. тона тръби.

 

Според два източника на изданието, запознати с хода на обявената от "Булгартрансгаз" поръчка за 2.286 млрд. лв. без ДДС, "проектът трябва да се реализира в ускорени темпове, още повече защото в Сърбия (строежът на "Турски поток" до границата с Унгария) работата вече е в разгара си". Според източниците на РБК компанията на Пумпянски се е разбрала с австрийската "Щрабаг", но от нея отричат да са водени такива преговори.

 

Представител на ТМК твърди пред изданието, че в момента компанията не участва в строежа на българския участък на "Турски поток", но разглежда възможността за участие в търга на "Булгартрансгаз" (БТГ) и очакват възобновяването на процедурата. Тя бе спряна заради жалба в Комисията за защита на конкуренцията от българската "Атоменергоремонт" на въглищния бос Христо Ковачки, но преди ден стана ясно, че искът е бил оттеглен и обществената поръчка може да продължи. От БТГ не са отговорили на изданието за руското участие в строежа.

 

РБК посочва, че плановете на "Газпром" са от капацитета на втората тръба на "Турски поток", който е 15.75 млрд. куб. м годишно, в България ще остават 3.5 млрд. куб. м, в Сърбия – 2.5 млрд. куб. м, в Унгария – 6 млрд. куб. м, а до крайната точка – газоразпределителния център "Баумгартен" в Австрия, ще се доставят 3.75 млрд. куб. м. В статията се припомня, че през декември-януари "Булгартрансгаз" проведе процедура за резервиране на капацитет от бъдещата инфраструктура и според "Комерсант" руската компания "Газпром" е заявила около 15.8 млрд. куб. м на входа на тръбата от Турция и 4 млрд. куб. м на изхода ѝ за Сърбия.

 

Според неназован представител на "Газпром" концернът е сключил договори с БТГ за 20 години при транзитна такса от 2.21 долара за 1000 куб. м. След като за строежа на трасето на "Турски поток" през Сърбия "Газпром" е привлякла компанията "Газстройпром", в която държи 51 на сто, за България е избрана друга схема, за да се намали политическия риск и да не се стигне до реакция на Еврокомисията като при "Южен поток" заради нарушение на антимонополните правила, пише РБК. Заради нагласения тогава търг за строежа на "Южен поток", проектът бе спрян, на Русия ѝ се наложи да се откаже от него и понесе загуби от 800 млн. евро.

 

Европейското законодателство обаче не забранява на ТМК да участва в строежа на тръбата през България, теоретично претенции от страна на ЕК може да има за прозрачността на процедурите по търга, коментира анализаторът Мария Белова от "Вайгон Кансълтинг". Тя припомня, че през 2014 г. "Стройтрансгаз" на Генадий Тимченко беше част от консорциума, спечелили поръчката за "Южен поток". Това наложи оттеглянето на компанията от проекта, който и без това не се реализира, посочва Белова.

 

Според нея засега "Газпром" се дистанцира от газопровода през България, за да не се случи същото като със "Северен поток 2", който постоянно се критикува от САЩ. "Германия може да се противопостави на такъв натиск, докато ресурсите на България са по-малки", коментира Белова. Преди време говорителят на руския президент Дмитрий Песков не изключи възможността САЩ да наложат санкции за участниците в проекта "Турски поток" и призна, че той се реализира в "уникално съкратени срокове".

 

РБК пише, че ТМК не разкрива какви са възможностите ѝ за производство на тръби с голям диаметър, каквито са необходими за "Турски поток". През 2017 г. тя е произвела около 270 хил. т такава продукция, толкова се е очаквало да бъде произведена и през 2018 г., според източници на изданието. В интервю за "Интрефакс" от понеделник обаче Пумпянски прогнозира "значителен ръст на поръчките спрямо 2018 г. ". Дмитрий Пумпянски, на 55 годиин, започва кариерата си като търговец на метали. Той държи контролния пакет в ТМК, която е водеща компания на руския пазар в производството на тръби и според "Ведомости" е традиционен доставчик на "Газпром" от 1998 г. През 2013 г. той заема 47-о място сред най-заможните бизнесмени в Русия с богатство на стойност около 2.2 млрд. долара. Миналата година обаче е слязъл до 62-ро място с 1.6 млрд. долар.

 

Източник: Мediapool.bg

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.