Facebook нееднократно е задържала ключови данни за предполагаемите си усилия за ограничаване на дезинформацията преди европейските избори, алармира Брюксел.
Компанията на Марк Зукърбърг е подложена на натиск от страна на Европейската комисия за това, че не е предоставила „твърди числа“, за да докаже, че отговаря на обещанията, направени в доброволния кодекс за поведение.
Вицепрезидентът на компанията за глобалните въпроси и комуникациите и бивш британски вицепремиер Ник Клег заяви през януари, че Facebook е правила грешки в миналото, но сега навлиза в „нова фаза на реформа, отговорност и промяна“.
Съгласно кодекса на ЕС, уеб компаниите трябва да орязват приходите за сайтове, които изопачават информацията, да ограничават фалшивите акаунти и да акцентират върху по-надеждни източници на новини, като същевременно подобряват прозрачността на финансирането на политическата реклама.
Комисарят по сигурността на ЕС Джулиан Кинг и комисарят по цифровата икономика Мария Габриел предупреждават, че социалните мрежи само „изостават“ в това отношение. Те посочват: „Резултатите не отговарят на очакванията ни - затова призоваваме платформите по-бързо да се справят с дезинформацията. Липсата на твърди числа и данни е особено тревожна."
Те казват още: „Facebook отново не успя да предостави цялата необходима информация, включително каквито и да било данни за действията си през януари".
Съществуват дълбоки опасения, че изборите за Европейски парламент през май биха могли да бъдат обект на манипулиране по подобен начин, както президентските избори в САЩ и референдума на Великобритания за Brexit.
Източник: Гардиън