Проверката в Министерството на културата, разпоредена от служебния премиер Димитър Главчев покрай аферата с театрите, на Инспектората на Министерския съвет (МС), приключи с установени системни нарушения и незаконосъобразно разходване на публични средства, предава БГНЕС.
Имената на отговорните държавни служители за това обаче не бяха съобщени. Липсват и в разпространения документ от правителствената информационна служба. Вместо това се правят внушения, че министърът на културата е одобрил завишените плащания на културните институти.
Последва незабавна реакция от страна на Министерството на културата, което публикува документа, разписан от маестро Найден Тодоров. От него става ясно, че той е подписал единствено предложените мерки за ограничаване на плащанията към културните институти до края на годината и налагането на месечни лимити.
https://gospodari.com/novini/2024/11/12/quotuvolneniquot-sluzhitelki-za-shemata-s-teatrite-se-okazaha-naznacheni-v-mrrb
Освен театрите в Смолян и Разград, чиито директори бяха арестувани и обвинени в злоупотреби, над лимитите за плащания към края на септември са още 7 културни институции.
Това са Народният театър "Иван Вазов" (106%), Драматично-куклен театър Враца (228%), Драматичен театър "Рачо Стоянов" Габрово (104%), Театрално-музикален център Кърджали (105%), Драматичен театър Ловеч (113%), Куклен театър Бургас (102%), Държавна опера Стара Загора (147%) и Държавна опера Русе (164%).
Скандалът с източването на театри избухна в края на септември, когато първо беше задържан директорът на Театрално-музикален филхармоничен център в Разград Левон Манукян заради злоупотреба с пари. По-късно обвинение беше повдигнато и на директора на театъра в Смолян Румен Бечев. Според прокуратурата и двамата са участвали в схема с фиктивни назначения на служители на високи заплати, както и с ангажирането на външни фирми, с което е ощетен държавният бюджет.
Системни нарушения и незаконосъобразно разходване на публични средства са част от изводите в доклада на Главния инспекторат на Министерски съвет по повод извършената проверка на длъжностните лица от Министерство на културата, които са осъществявали контрол върху дейността на Театрално-музикален и филхармоничен център Разград и Родопски драматичен театър - Смолян.
В доклада си до премиера Главният инспекторат дава препоръки за търсене на дисциплинарна отговорност от главния секретар на Министерството на културата и от директора на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование" за допуснатите нарушения. Техните имена не са посочени в разпространения документ.
Главен секретар на културното министерство в момента е Тодор Керанов, а шеф дирекция "Сценични изкуства и художествено образование" е Елиянка Михайлова, според сайта на културното министерство.
И ако в разпространения документ от МС е посочено конкретно какви са провиненията на директора на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование", без да се споменава име, то не става ясно, за какво конкретно трябва да бъде наказан главният секретар на ведомството.
Проверката е установила, че в нарушение на Устройствения правилник на Министерство на културата и на Правилата за прилагане на системата на делегирани бюджети в държавните културни институти, осъществяващи дейности в областта на сценичните изкуства, през 2024 г. не са заложени лимити на разходите за отделните културни институти, което е довело до одобряване на незаконосъобразни разходи за заплати.
Така на Родопския драматичен театър в Смолян през август и септември са изплатени общо 1 533 489.80 лв. за заплати и други разходи на персонала.
За август разходите за заплати са се увеличили над 14 пъти спрямо предходните месеци и са заявени на 4 транша, а за септември нарастват 16 пъти спрямо средните разходи за възнаграждения в театъра и са заявени на 3 пъти.
Театърът в Смолян има уточнен план за заплати и други плащания на персонала към 30 септември 2024 г. от 1 518 485 лв., а са му били били преведени 6 262 327 лв. , което е 412% от планираните разходи.
За театъра в Разград превишението е 195% - при уточнен план към 30 септември 2024 г. от 1 758 505 лв. са били направени плащания за 3 425 658 лв., е посочено в разпространения документ.
На Театрално-музикален и филхармоничен център в Разград за заплати, възнаграждения и други плащания за персонала през август и месец септември са изплатени общо 1 915 267 лв. През септември 2024 г. разходите за заплати са се увеличили над 11 пъти спрямо предходния месец август и са заявени на 5 транша.
Сумите са потвърдени за плащане от директор на дирекция "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" в Министерството на културата и началника на отдел "Бюджет", е посочено в разпространения от правителствената пресслужба документ. Имената им не се съобщават. Няма и предложение те да бъдат дисциплинарно наказани.
Трудоустроените служителки без наказания
Имената на двете служителки обаче станаха ясни миналата седмица от отворено писмо на Института по пътна безопасност до президента Румен Радев и премиера Димитър Главчев.
Това са Диана Арнаудова и Албена Лалева, срещу които е било започнато дисциплинарно производство заради аферата с театрите от страна на Министерството на културата, но те бързо са се трудоустроили в Министерството на регионалното развитие (МРРБ).
Диана Арнаудова, която е била директор на дирекция "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" в Министерството на културата е била назначена като редови служител в агенция "Пътна инфраструктура".
Нейната подчинена в културното министерство Албена Лалева, пък се е върнала на старата си работа във финансовия отдел на МРРБ.