Цели 22% от българските тийнейджъри трудно се ориентират коя новина е истинска и коя е фалшива, пише OFFNews.
Данните са от изследване за нивото на медийната грамотност на 642-ма ученици между 15 и 19 г., проведено от Центъра за развитие на медиите в 10 общински средни училища и професионални училища в София, Бургас, Карлово, Костинброд, Сливница и Стара Загора между 1 април и 10 юни 2019 г.
От Центъра за развитие на медиите обясняват, че целта на изследването е събирането на първата, основаваща се на факти систематизирана информация за текущото състояние на медийната грамотност в българските гимназии.
Резултатите сочат, че 26% анкетираните се информират от социалните медии за случващото се в България, като младежите се интересуват най-много от образование и социални теми, технологии и иновации, политика и икономика, наука, спорт, анимации, музика, скандали, времето, известни личности, филми и сериали.
Иначе близо 1/2 признават, че се съмняват във всичко публикувано. От една страна, това показва критично мислене, но, от друга, е тревожен сигнал за качеството на информацията в мрежата като цяло.
Също така над 30% не се съмняват в достоверността на големите медии.
Налице от изследването са и някои очаквани изводи - младежите не могат без интернет, като общуването им преминава основно през мрежата. Някои буквално живеят там.
Източник: OFFNews