Руснаците явно желаят политическа промяна. В кампанията преди регионалните избори в Москва опозицията обаче беше грубо възпряна. Ако нейната стратегия се провали, това ще е фатално за Русия, коментира Гезине Дорнблют за Дойче веле.
До изборите в Москва остават още шест седмици. Изборите са само регионални и местни, но вотът не е никак маловажен, защото ще покаже дали е възможна политическа промяна в Русия.
Близо 20 кандидати от опозицията са се регистрирали за участие в местния вот. Според руското законодателство, независимите кандидати трябваше да представят подписите на най-малко 3 процента от потенциалните избиратели във всеки избирателен район на Москва. Събирането на хиляди подписи по време на отпускарския сезон в страна, където хората не отварят вратата на непознати и все по-малко вярват в смисъла на изборите, е трудна задача. Затова е изненадващо, че кандидатите са успели да го постигнат. Това само показа колко добре е организирана опозицията.
Въпреки това избирателните комисии не позволиха на много кандидати, предимно от опозицията, да се регистрират. Причините са доста прозрачни - в повечето случаи отказът е мотивиран с това, че подписите били подправени. Кандидатите събраха доказателства, че аргументите на избирателната комисия са фалшиви, но те не бяха взети под внимание. Безочието на верните на системата органи спрямо избирателите възмути хората и ги изкара на улицата. Около 20 000 привърженици на опозицията се събраха миналия уикенд на разрешен (по изключение) протест в Москва. В сравнение с цялото население техният брой е сравнително нисък. Въпреки това от години не е бил толкова голям.
Властниците са притеснени. Има защо
На 27 юли опозицията отново ще протестира пред кметството на Москва, но този път протестът не е разрешен. Последните седмици показаха, че натискът от улицата може да промени нещата в Русия. В Екатеринбург, например, протестиращи спряха изграждането на катедрала в центъра на града, а масови демонстрации в знак на солидарност допринесоха за освобождаването на неправомерно задържан руски журналист. Въпреки това в битката на опозицията за участие в регионалните избори изглежда, че властта не е готова да отстъпи. Влиятелният "Комитет за разследвания" събира доказателства срещу кандидатите по обвинение за подбуждане към незаконни събирания. Полицаите претърсиха домовете им. Най-известният критик на Путин Алексей Навални, който подкрепя опозиционните кандидати, бе осъден по-рано тази седмица на 30 дни затвор.
Властниците са притеснени и има защо. Кметът на Москва Сергей Собянин обнови центъра на града, изгради нови автобусни и метро линии, включително и велосипедни алеи. Жителите обаче искат по-достъпни медицински услуги и образование за децата си. Популярността на управляващата партия "Единна Русия" е достигнала дъното. До такава степен, че кандидатите ѝ в Москва не се явяват от името на партията, а като независими. Между другото подписките с имената на техните поддръжниците бяха одобрени от избирателната комисия.
Промяна отдолу нагоре
За разлика от представителите на омразния режим, опозиционните кандидати са доказали своята близост с хората. Много от тях вече заседават в областните събрания на Москва. На местните избори през 2017 г. опозицията дори изненадващо успя да спечели мнозинството от местата в няколко области. На местно ниво в Русия не се вземат големи решения, но точно при обсъждането на ежедневни въпроси като пейките в парковете или общинските услуги, опозиционните политици биха могли да докажат, че поемат отговорност, правят нещо за хората, а не просто критикуват правителството. Това е именно стратегията на руската опозиция: промяна отдолу нагоре. Защото откакто Владимир Путин през 2012 година се върна на президентския пост, е ясно, че в обозримо бъдеще няма да има промяна в Русия.
В Москва опозицията беше спряна грубо още на ниско ниво. Стратегията й може да се провали. Това е фатално за Русия. Ентусиазмът на тези, които все още са политически ангажирани, може да се изчерпи. И тогава елитите отново ще започнат да напускат страната.
Източник: Дойче веле