30% от дървесните видове са застрашени от изчезване, а най-малко 142 вида вече липсват в дивата природа, съобщава "Дневник"
Данните са от петгодишно изследване, което включва повече от 500 международни учени, координирано е от природозащитнта организация за опазване на ботаническите градини с членове в 118 държави.
От проучването става ясно, че много повече видове са застрашени в тропическите зони с голямо биоразнообразие, спрямо умерените зони на Европа, Азия и Северна Америка, в които и към момента има по-малко видове дървета.
Всяка минута губим амазонска гора с размерите на футболно игрище (видео)
Сред основните фактори за подобна екокатастрофа са: прочистването на горите за земеделие и други форми на загуба на местообитания, директна сеч за дървен материал и разпространение на инвазивни вредители и болести. Климата също има ясно измеримо въздействие.
В изследването са участвали повече от 60 институции, като са ползвани световни данни от последните години, включително оценките на световния природозащитен съюз IUCN. За Европа партньорите са от институции от Великобритания, Холандия и Швейцария.
В рамките на изследването е разработен и "Глобален портал за дърветата" с данни по държави. За България оценката показва минимална заплаха - от общо 117 вида дървета има само един застрашен от изчезване вид и той е с ниска степен на заплаха (уязвим, или Vulnerable според класификацията на международния природозащитен съюз IUCN) .
Този застрашен вид дърво е обикновеният конски кестен. Той е обект на опазване от европейската природозащитна мрежа "Натура 2000", като в България е защитен от Закона за биологичното разнообразие.
Според "Червената книга на България" основните заплахи за конския кестен са сеч и пожари в изключително редките му естествени местообитания и инвазивен вид молец .
Други 3 вида български дървета са оценени като почти застрашени или изискващи мерки, за да не бъдат застрашени (Near Threatened) - това са планинският ясен, бялата мура и ливанската дива ябълка.
В изследването липсват данни за 15 вида български дървета, а за още 3 няма оценка от IUCN.
Източник: "Дневник"