Децата, които растат в по-зелени зони, се развиват по-добре.
Проучване установи, че достъпът до зелени площи от ранна възраст гарантира добро социално, емоционално и умствено развитие.
Изследвания показват, че горите, парковете и други зелени пространства въздействат върху развитието още от ранно детство. Част от положителните влияния са добра памет и повишено внимание.
Учени: Зелените площи помагат на детската психика
Изследването е направено на 27 372 деца във Ванкувър, Канада, от раждането им до петгодишна възраст.
Резултатите показват, че деца, които са посещавали по-често зелени площи, са се развили по-добре. При тези деца се наблюдават по-добри езикови и социални умения.
Шокиращ социален експеримент в Русия: децата са склонни да се доверят на непознат (видео)
Животът в шумни и натоварени градски райони може да причини стрес и нарушения на съня у децата. Изследователи съветват родителите, които живеят в по-оживени части, да водят редовно децата си в зелените райони.
Парковете, градинките и растителността намаляват ефектите от замърсяването, затова са много важна част от градското планиране. Освен това, те са полезни не само през ранната детска възраст, а през целия ни период на живот.
Времето сред природата е от полза за всички, но ако искаме добро начало за децата ни, трябва да им предоставим повече зелена среда, съветват специалистите.
Източник: Independent
Децата, които растат в по-зелени зони, се развиват по-добре