Илон Мъск сподели, че трябва да се поставят възрастови ограничения за президентите на САЩ.
Недоволна служителка взриви петролен склад в Тайланд, писнало ѝ от шефа, причиняващ стрес (видео)
"Нека определим възрастова граница, след която да не можете да се кандидатирате за политическа длъжност, може би цифра трябва да е малко под 70...", пише Мъск в Twitter.
Управляващият президентът на САЩ Джо Байдън е на 79 години, един от водещите политици на Демократическата партия - Нанси Пелоси е на 81 години. Доналд Тръмп пък е на 75 години. Средната възраст на сенаторите в САЩ е 64 години.
При достигането на голяма възраст се проявяват когнитивни проблеми, а някои страни като Великобритания обмислят да въведат допълнителни правила за старите шофьори.
Добър пример за лошото влияние на "геронтокрацията" е Съветският съюз. Дълги години страната не извършва необходимите реформи, а обществото и икономиката закостеняват. В един момент ръководството става крайно догматично и неспособно да реагира на възникналите трудности, което е една от причините за разпада на СССР.
Идеята за лошото влияние на американската геронтокрация, се споделя и от някои изследователи. Теорията за "Американският упадък" твърди, че влиянието на Съединените американски щати намалява, а една от причините е в средната възраст на политическата класа.
Илон Мъск предупреждава и за опасностите на технологиите за удължаване на живота и постигане на безсмъртие.
"Всички сме смъртни и това е хубаво. Хората рядко променят възгледите и идеите си преди да умрат. Ако сме безсмъртни, то ще живеем в едно изключително закостеняло общество, в което ще е много трудна появата на нови идеи", споделя Мъск.
Мъск допълва, че "не е запознат със съществуването на някоя секретна технология за борба със стареенето". Изявлението му обаче е по повод все повечето стартъпи и начинание, насочени към разработването на технологии за удължаване на живота и дори безсмъртие.
Позволяването на хората да живеят по-дълго би довело и до бързо застаряване на населението, което би довело до по-нататъшен спад на раждаемостта, тъй като по-малко хора могат да имат деца.
"Бързо намаляващата раждаемост в глобален мащаб е един от най-големите рискове за цивилизацията", смята милиардерът.
Това далеч не е първият път, когато Мъск предупреждава, че намаляващото население е евентуалната причина за цивилизационен колапс.
Дори Китай, най-гъсто населената страна в света, се сблъска с рязък спад в раждаемостта, което кара лидерите да бият алармата. Съществува вариант населението на втората най-голяма икономика в света да спадне двойно. Това може да причини икономическа катастрофа с глобални размери.
Източник: Дир