Правителството представи Национален оперативрен план за справяне с пандемията.
Премиерът Кирил Петков откри пресконференцията с видеовръзка заради своята карантина. Министерския съвет бе представляван присъствено от министъра на здравеопазването Асена Сербезова и на образованието Николай Денков.
Петков обясни, че новият план стъпва върху броя на интензивните легла. По думите му, това е най-критичният фактор на здравната система. България е условно разделена на 6 клъстера от области, в които ситуацията с коронавируса ще се следи поотделно. Ако се налага, допълнителни мерки ще бъдат въвеждани там, където се налага. Според премиера, това ще гарантира, че бизнесът, както и родителите, например, ще могат да планират времето си за поне няколко дни напред.
Здравните власти обсъждат нови мерки срещу Covid-19 в София и съкращават карантината (видео)
Етапи за евентуално налагане на допълнителни мерки
Новият план включва четири етапа за евентуално налагане на допълнителни мерки:
- При 50% заетост на интензивните легла в даден клъстер се запълват, мерките ще бъдат съвсем леки.
- При 60% заетост – тогава има някои мерки, но всички бизнеси и всички училища работят.
- При 70% заетост на интензивните легла: започва въвеждането на сравнително меки мерки, но децата от 1 до 4 клас остават в класните стаи.
- При 80% процента заетост на интензивните легла – симетрично затваряне на бизнесите, освен аптеките и хранителните магазини.
Нова мярка за справяне с предстоящата пета вълна
Премиерът обяви и 10 мерки за справяне с предстоящата 5-та вълна на коронавируса, част от които са наследени от предишните кабинети, наред с една нова.
Това са мерките „60 на 40”, Проект „Патронажна грижа+”, Проект „Запази ме”, Оперативна програма за храни или основно материално подпомагане, Фонд на фондовете Програма „Възстановяване”, през ББР програма „Възстановяване”, през ББР програма „Подкрепа на туризма”, 9% ДДС за фирмите в туризма и ресторантьорския бизнес, допълнителни насърчителни схеми в сферата на туризма.
Петков представи и нова, десета мярка. „Тя се отнася само за напълно затворени микро- и малки предприятия . В нея ще ма 20 процента безвъзмездна помощ от средните нетни приходи от 2021 г. в размер до 100 000 лв. Ако вашият бизнес е затворен зарази етап 4, държавата ще подпомогне за затворените дни”, обясни той.
Министър Сербезова поясни какво е новото в този план, като посочи, че той отчита спецификите на новия вариант Омикрон, както и включва представителства от всички останали министерства.
Правителството представи Национален оперативрен план за справяне с пандемията
Източник: NOVA