По-заразен ли е новият подвариант на Омикрон?
BA.2 вариантът на Омикрон вече бе засечен в Гърция, а преди това, според данни на СЗО, в Дания, Израел, Белгия, Франция, Швеция, Индия, Великобритания.
Нов подвариант на Омикрон е засечен в Гърция
Дали това е просто подвариант, който не е за притеснение, или може да предизвика втора вълна върху първата? Възможно ли е той да е по-опасен?
Учените по света все още чакат достатъчно данни, за да отговорят на този въпрос.
Откъде идва BA.2?
Както Омикрон е мутация на Делта, така BA.2 е мутация на Омикрон. Не е заслужил свое отделно гръцко име, защото засега не се отличава достатъчно. Има още подварианти на Омикрон - BA.3, BB.2 и други, но те засега не привличат вниманието на епидемиолозите.
Различава ли се сериозно от Омикрон?
BA.2 има над 20 мутации спрямо Омикрон, като половината от тях са на шипчестия протеин, с който коронавирусът навлиза в клетката. Засега не е установена сериозна разлика в симптомите или прекарването на болестта при него.
Лекари предупреждават за симптоми на Омикрон, които се проявяват по време на сън
Защо някои учени се притесняват от BA.2?
Не защото е много по-инфекциозен или по-смъртоносен - в това отношение той поне на пръв поглед не се отличава сериозно от Омикрон. Последният пълноценен вариант може би достигна пика на инфекциозност.
Основното притеснение е, че BA.2 може да предизвика втора вълна върху вълната от Омикрон - т.е. той е достатъчно генетично различен, че да зарази хора, изкарали наскоро Омикрон или Делта бързо след тяхното излекуване. Според някои епидемиолози това се случва в Дания в момента, където по първоначални данни пикът трябваше да е достигнат, но ръстът на случаи продължи. И в други държави се наблюдава удължаване на пика спрямо първоначалните проекции.
Друго притеснение е, че BA.2 не може да се отличава лесно с PCR тест от Омикрон. Настоящият доминиращ вариант бе лесно отличим от Делта и това даде възможност на държавите в Европа и по света да се подготвят за него по-ефективно. BA.2 явно е твърде близък до своя "батко" за толкова лесно засичане и се установява само с генетично секвениране, процес, който отнема чисто технологично около 2 седмици.
Повечето специалисти обаче твърдят, че за момента BA.2 не е повод за притеснение и е достатъчно подобен на Омикрон, че да бъде третиран като него.
По-заразен ли е новият подвариант на Омикрон?
Източник: Клуб Z
Кадри: DW