Кои пароли за достъп непременно трябва да избягваме?
От компанията за платежни решения Dojo анализираха данните от Националния център за киберсигурност (NCSC) въз основа на над 100 000 пробива на пароли. Резултатите са обобщени по категории на най-често хакваните кодове.
На върха застават домашните любимци и изразите на нежност, на второ място - лични имена, на трето - имена на кучета и котки, на четвърто - настроения и на пето - храни.
Ето кои са най-ползваните интернет пароли през 2021 г.
Пароли с очевидни последователности като числата "1234" или буквените клавиши "qwerty" също попадат сред най-уязвимите.
"Тези поредици са особено лесни за запомняне и надхвърлят езиците и културите, което ги прави невероятно популярен избор на пароли в световен мащаб", твърди изследването.
"Лесни за отгатване и не изискващи лични познания, тези представляват огромен риск за вашата онлайн сигурност, когато бъдат избрани."
Ето и петте най-често разбивани пароли, според NCSC:
- 123456 (23.2 милиона потребители)
- 123456789 (7.7 милиона потребители)
- Qwerty (3.8 милиона потребители)
- Password (3.6 милиона потребители)
- 1111111 (3.1 милиона потребители)
Друга честа грешка при избора на парола е използването на една и съща за различни уебсайтове. Излишно е да припомняме, че киберпрестъпниците са наясно с тези "лениви стратегии" и умело се възползват от тях.
Използването на мениджър за генериране на уникални пароли и ползването на многофакторно удостоверение (MFA) в сайтовете са някои от препоръчаните начини за подобряване сигурността в интернет.
От Dojo съветват редовно да проверявате известията за сигурност и при потвърждение за разбита парола, незабавно да я сменяте.
Кои пароли за достъп непременно трябва да избягваме?
Източник: Dojo
Снимки: Pixabay