Преди няколко години много от нас дори не бяха носили защитна маска, но сега тя се оказа неразделна част от ежедневието ни.
Макар да помагат в борбата срещу Covid-19, маските крият други проблеми.
През 2020 г. около 129 милиарда маски са били използвани всеки месец. Или 3 милиона за всяка минута.
Можем ли да заменим пластмасата с водорасли?
Маските за еднократна употреба съдържат пластмаса, която не само не се разгражда изцяло, но често и отделя вредни вещества.
Всички тези маски, които ползваме и след един или няколко пъти захвърляме, попадат в нашите океани. Пластмасата и вредните химикали от маските могат сериозно да навредят на морските обитатели и на питейната вода.
Научният журнал Frontiers of Environmental Science & Engineering публикива статия по темата още миналата година.
В Индонезия създадоха музей само от пластмаса, събрана от замърсени реки и плажове (видео)
Бизнес възможност
"С увеличените сведения за неправилното изхвърляне на маски, е важно да осъзнаем потенциалната екологична заплаха и да я спрем, преди да се превърне в следващия сериозен проблем. Пластмасата е един от най-големите замърсители в момента. Дори и преди Covid-19, над 300 милиона тона пластмаса се произвеждаше за година и по-голямата част отиваше в природата.
Пластмасовите продукти не се разграждат, а дори тези, които го правят, оставят след себе си малки частици, които попадат в различните екосистеми, както и в храната ни. Индустрията, която произвежда пластмаса, видя Covid като бизнес възможност", заяви Джон Хокевър от Greenpeace USA.
Учени създадоха екологична алтернатива на пластмасата, използвайки семенна течност от сьомга (снимки)
"Те доста се потрудиха за да убедят всички, че преизползваемите неща са мръсни и опасни, а пластмасата за еднократно ползване е необходима за да се пазим", продължи той.
От една страна, носенето на маски е задължително на много места. Правенето на чести тестове, които идват с много боклуци и пластмаса, също е необходимо, за да сме сигурни, че не разнасяме вируса. От друга страна обаче, не можем да отречем, че имаме и алтернативи. Използването на платнени маски за лице или многократни маски с филтър е опция, която много хора предпочитат.
Къде отива пластмасата след като я изхвърлим в кофата за боклук? (снимки)
Еколозите агитират политиците и управляващите по целия свят да се намесят. Въпреки че на някои места мерките отпадат, пандемията не е към края си и ползването на маски ще продължи още дълго време.
Затова и някои очакват управляващите да вземат решение за това как можем да се справим с проблема.
3 милиона предпазни маски се използват всяка минута и повечето попадат в природата
Източник: LADbible, Frontiers of Environmental Science & Engineering
Снимки и видео: Unsplash, Pexels