Възрастен мъж от Украйна, който е сред оцелелите от Холокостта, беше убит по време на руско нападение в източноукраинския град Харков. 96-годишният Борис Романченко загива при руски обстрел на жилищния му блок в петък. За това съобщи неговото семейство, пише Булевард България, цитирайки BBC.
Неговата внучката - Юлия Романченко съобщи, че е научила за обстрела на квартал „Салтивка“ от социалните мрежи.
„Попитах местните хора дали знаят нещо за къщата на дядо ми. Изпратиха ми видеозапис на горяща къща. Разбрах за пожара едва след полицейския час и затова не можех да отида там веднага“, разказва тя пред CNN.
Instagram профилът на Дейвид Бекъм беше “превзет” от д-р Ирина от Харков
В момента, в който тя стига до къщата на дядо си, сградата е напълно изгоряла. „Нямаше прозорци, балкон, нищо от апартамента му“, споделя Юлия.
В продължение на седмици руските сили обстрелват град Харков, който се намира само на 50 км от границата с Русия. Най-малко 500 цивилни са убити в града, сред тях е и 9-годишно момче, съобщават от полицията.
Градът обаче все още не е напълно обкръжен, съобщиха украински власти в понеделник.
Кой е Борис Романченко
Романченко е роден в североизточния град Бондари в Украйна през 1926 г. След нахлуването на нацистките войски в Съветския съюз е заловен и депортиран в Германия през 1942 г., където е подложен на тежък физически труд. След неуспешен опит за бягство от страната през 1943 г., той е изпратен в концентрационния лагер „Бухенвалд“ – място, на което загиват над 56 хил. души.
Лагерът „Бухенвалд“ е един от най-големите нацистки концентрационни лагери през Втората световна война. На 11 април 1945 г. лагерът е открит от американските войски и повече от 21 хил. затворници са освободени.
Официалните американски сведения за намирането на лагера го описват като „символ на леденокръвната жестокост на германската нацистка държава“, където хиляди политически затворници са оставени да гладуват, а „други са изгорени, бити, обесени или разстреляни“.
Нацисткият режим по времето на Втората световна война убива над 6 млн. евреи в окупирана Европа между 1941 и 1945 г.
През 2012 г., Романченко се завръща в лагера „Бухенвалд“, за да отпразнува 67-ата годишнина от освобождението на лагера. По време на церемонията той държи реч, с която прави обещание, че оцелелите ще създадат „нов свят, в който царуват мира и свободата“.
Романченко е зам.-председател на Международния комитет Бухенвалд-Дора. Новината за смъртта му беше обявена и от Фондацията на мемориала за концентрационния лагер „Бухенвалд“, откъдето изразиха, че са „дълбоко обезпокоени“ от смъртта на Романченко и казаха, че той е „работил интензивно върху паметта на нацистките престъпления“.
„Скърбим за загубата на нашия близък приятел. Пожелаваме на сина му и внучката му, които ни съобщиха тъжната новина, много сили в тези трудни времена", се казва в изявление на фондацията.
Ръководителят на кабинета на украинския президент, Андрий Ермак, сподели за смъртта на 96-годишния мъж в профила си в Telegram.
„Това наричат „операция по денацификация“, пише Ермак.
Смъртта на Романченко идва повече от три седмици, след като руският президент Владимир Путин започна военна инвазия в Украйна. По думите на Путин целта на „операцията“ е на „денацифицира Украйна“.
Украинският външен министър Дмитро Кулеба написа в профила си в Twitter, че смъртта на Романченко е "неописуемо престъпление".
„Оцелял от Хитлер, убит от Путин“, пише той.
"Оцелял от Хитлер. Убит от Путин". Руска атака уби 96-годишен мъж, преживял Холокоста
Източник: Булевард България