Слънцето на снимка с 83 млн. пиксела: толкова близо не сте го виждали.
Ако наблюдаваме Слънцето в екстремно ултавиолетовия спектър, можем да видим постоянно променящата се структура в неговата корона – горната атмосфера на звездата. И сега, благодарение на нови наблюдения, направени от Solar Orbiter, тази гледка е представена в ултра HD.
Човечеството праща ново послание до разумни същества в Космоса
В момента, в който снимката е направена, Solar Orbiter се намира на около 75 млн. км от Слънцето. Тя съдържа над 83 млн. пиксела в мрежа от 9148 x 9112 пиксела. Т.е. това е 10 пъти по-добра резолюция от 4К телевизор.
На инструмента Extreme Ultraviolet Imager (EUI) са му нужни над 4 часа, за да направи изображението, което може да бъде разгледано в детайли ТУК.
В същото време, в което EUI извършва своите наблюдения, инструментът SPICE проучва различните стихийни компоненти на слънчевата атмосфера – от хромосферата до короната. Тези различни пластове са с различна температура, а ултравиолетовата светлина се излъчва от отделни възбудени атоми.
В тази анимация по-горе лилавото е водороден газ с температура от 10 000°C, синьото е въглерод (32 000°C), зеленото – кислород (320 000°C), а жълтото – неон (630 000°C).
Наблюденията са извършени на 7 март. Solar Orbiter е проект, осъществен със съвместното сътрудничество между Европейската космическа агенция и NASA.
Слънцето на снимка с 83 млн. пиксела: толкова близо не сте го виждали (снимка)
Източник: сп. "Обекти", IFLScience