Сигнализирай!

Българските младежи са сред най-неквалифицираните

Gospodari.com
Gospodari.com
23.04.2022 г.
105
0

Българските младежи са сред най-неквалифицираните. Данните са в рамките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитите.

Валери Божинов: Аз съм сърбин, чувствам се сърбин (видео)

Българските младежи са сред най-неквалифицираните

Показателят е "колко квалифицирани са младежите". Ние сме в последните 20% от 14 държави със сходни социални и икономически характеристики. Или в непосредствена географска близост.

Това показва проучване на ОИСР, базирано на данни от програмата за международно оценяване на учениците РISA. На дъното заедно с нас са още Румъния и Словакия.

Изследването обхваща 17 въпроса. Те са свързани с уменията, като по 12 от тях сме в последните 20% от 14-те държави. От всички 14 страни България е единствената, която се представя толкова зле по толкова много показатели. При останалите държави се забелязват по 4-5 слаби места. Като само Румъния е в последните 20% по 11 показателя.

Бой, шамари и чупене на къщата в сръбско риалити (видео)

Още дъна

Освен по умения, страната ни е на дъното още по развитие на уменията на младежите по приобщаващ начин. Там сме заедно с Румъния. А и по брой младежи, завършващи висше образование. Там сме заедно с Чехия, Германия, Унгария и Румъния. На дъното сме и по степен на приобщаване на висшето ни образоване - заедно с Естония, Германия, Полша, Словакия и Швеция.

Също и по дигитални умения на възрастните - заедно с Полша и Румъния. Да не забравяме и по участие на служители в професионално образование. Там пък заедно с Унгария, Латвия и Румъния и др.

Сред последните

След последните държави сме и по активиране на уменията на пазара на труда. Заедно с Румъния, по съответствие на уменията с потребностите на пазара на труда, по използването им за подкрепата на активно, ангажирано гражданство. По възприемане от страна на фирмите на високоефективни практики на работа и т.н.

Уменията на хората не се използват адекватно според потребностите на пазара на труда още и в Португалия. Начело на класацията по този показател e Чехия.

Хвалене

По три показателя сме в последните 20-40% от 14-те държави. По качество на висшето образование, по степен на приобщаване на трудовия ни пазар. И по това доколко уменията на служителите са достатъчни за заеманото от тях работно място.

Вместо да даде пълната картина, МОН предпочете да акцентира само върху единствените два показателя, по които сме в първите 20% от въпросните страни. 

"Младежите в България подобряват уменията си и по този показател страната ни е в първите 20% от 14 държави в ЕС", съобщиха оттам.

По ниво на подобряване на уменията младежите ни не отстъпват на техните връстници в Естония, Полша, Португалия и Румъния. По качеството на приобщаващото образование на възрастни хора пък сме сред първите места заедно с Германия и Унгария. Нещо твърде съмнително на фона на проблемите на възрастните хора у нас.

Изследването на ОИСР е част от проект на организацията за създаване на Стратегия за уменията в България. За целта нейни експерти ще се срещнат с наши представители за консултации. Ще има широки дискусии, анализи и проучвания. Ще се направи оценка на ситуацията. Ще се представят предизвикателствата пред страната ни. Ще се дадат препоръки и мерки за развитието на уменията в България.

Акцент върху уменията

Уменията се оценяват от ОИСР от основно значение за способността на държавите и отделните индивиди да преуспяват. 

Те са набор от придобити чрез учене знания, качества и способности. Те позволяват на хората да изпълняват задачите си.

Уменията на отделните индивиди са от решаващо значение за подпомагане на икономическото възстановяване на страните след пандемията и за изграждане на устойчивост при бъдещи кризи.

Това пише още в проекто-доклада на ОИСР. Мега тенденции като глобализацията и дигитализацията продължават да прекрояват работната среда. Като все повече се търсят по-високи нива на нерутинни, когнитивни умения. Както и на набор от нови умения. Пандемията ускорява дигитализацията и увеличава неравенствата по отношение на уменията. Тя потвърждава значението на инвестициите в развитието на приобщаващи умения, смятат от организацията.

Българските младежи са сред най-неквалифицираните

Източник: "Сега"

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.