Може ли войната да вдъхновява изкуство? Свободна Европа пише защо това е напълно възможно.
Както хиляди по света художничката с украинско-израелски произход Зоя Черкаски-Ннади се буди ужасена на 24 февруари, когато започва инвазията на Русия в Украйна.
Зеленски пред Time: В първия ден руснаците бяха на косъм да ме заловят
Тя казва, че усеща как войната преминава директно в мислите ѝ, докато се намира в дома си в Израел. Само дни по-късно тя започва да рисува сцени от руската инвазия, които напомнят стила, в който рисува популярните си истории от детството и в Съветския съюз.
Черкаски-Ннади казва пред израелските медии, че самата тя е била в Украйна само четири месеца преди началото на войната.
Ново шествие в подкрепа на Украйна в София (видео)
Целта ѝ е била да посети места от детството си, за да си припомни неща, които да запечата в изкуството си.
Тя разказва, че в началото на войната много от роднините ѝ са били в Украйна. Някои от тях са изчакали с надеждата ситуацията да се подобри. В крайна сметка сестра ѝ е сред тези, които решават да избягат в Молдова. На 4 март, сестратата на Зоя, заедно с двете ѝ племенници и техните деца пристигат в Израел.
В момента Черкаски-Ннади събира средства за украинския Червен кръст чрез продажба на изкуството си.
Тя казва, че „тялото ѝ е в Израел, но умът ѝ е в Украйна“.
Художничката напуска Киев със семейството си, когато е на 14 години, за да потърси нов живот в Израел. Това се случва няколко месеца преди разпадането на СССР през 1991 г. По-късно тя живее в Берлин и в Тел-Авив.
Черкаски-Ннади продължава да рисува спомените си от социалистическото си детство, но се надява в най-скоро време да спре да рисува образите от войната и това да се окаже „най-краткосрочният ѝ проект“.
"Унищожение на невинността". Как една художничка рисува войната в Украйна
Източник и изображения: Свободна Европа
Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.