Динамичното NFT "Casa Batllo: Living Architecture" на медийния художник Рефик Анадол бе продадено на търг за 1.38 млн. долара, предаде bTV.
Дигиталното произведение на изкуството използва данни за околната среда, събирани в реално време от сензори, разположени около обекта. По този начин преобразува фасадата на къщата шедьовър на Антони Гауди в Барселона.
Българска златна монета от 1894 г. е продадена на търг в САЩ за 80 000 лв. (снимка)
Проектът "Casa Batllo: Living Architecture" се открои като единственото произведение на NFT на търга, проведен в аукционната къща Christie’s в Rockefeller Plaza в Ню Йорк на 10 май.
NFT - Non-fungible token или „незаменяем токен“ е единствен по рода си дигитален актив, чиято автентичност може да се верифицира в блокчейн технология и следователно може да бъде разменян, колекциониран или търгуван. Съществува под всевъзможни форми на дигиталното изкуство.
Три дни по-рано Анадол прожектира картографска версия на фасадата на Каса Батийо пред 47 хил. посетители.
Каса Батийо се намира на оживения булевард Paseig de Gracia в Барселона. Тя е дело на най-великия архитект на 20 век Антонио Гауди. Със своята уникална архитектура, без нито един прав ъгъл и с фасадата си на морски дракон, тя е призната през 2005 г. от ЮНЕСКО за Световно културно наследство.
Къщата на текстилния магнат Хосе
Батийо, който наема Гауди за нейната реставрация, е първата сграда от
Световното наследство на ЮНЕСКО, пресъздадена под формата на NFT.
"Гауди е невероятно вдъхновение за всеки творец. Привилегия е да пресъздам това живо наследство, неговата органична архитектура, вдъхновена от природата, най-малките детайли на мозайките, да пренеса всичко това в съвремието чрез изкуствения интелект", отбелязва турско-американският артист.
Следвайки иновативния дух на
Гауди, Каса Батийо си сътрудничи с художници, за да представя колекции от
цифрово изкуство, вдъхновени от наследството на архитекта.
"Мисията ни е да пренесем
магията на Гауди и Рефик Анадол може да го направи най-добре", споделя
Гари Гутие, мениджър на обекта.
Само преди седмица, в рамките на фестивала "Лунар", пред различни столични забележителности можеше да се видят примери за изживяването, което може да донесе това изкуство.
Върху фасадата на Националната библиотека например минувачите можеха да се потопят дълбоко в океан, да се разходят из местообитанията и да полетят на крилата на застрашени видове.
Източник: bTV
Снимки: iStock, YouTube
Динамичното NFT "Casa Batllo: Living Architecture" бе продадено за 1.38 млн. долара