„Дебъгване на актуалния български език“ или ДAБЕ, е проект на Мартин Кадинов и движението #гудгейм. То цели да популяризира гейминга като позитивно и градивно занимание. Самото име на "Гуд гейм" е поздрав в игрите, който означава "Добра игра" - съкратено GG.
Хардкор геймъри не спират играта, дори когато тайфун наводнява стаята им (видео и снимки)
Мартин е основател на компанията TDB Play, която прави някои от най-известните гейминг маратони и фестивали в България и съседни държави, пише Булевард България.
„Дебъгването" на актуалния български език, според Мартин Кадинов има за цел да събере популярни думи, които нямат еквивалент в българската реч, но са се превърнали в неразделна част от съвременната поп-култура и неформалното общуване.
Геймър се радва искрено като му се пада Стоичков в онлайн игра FIFA 21 (видео)
Символично проектът започна на един от най-светлите български празници, Денят на светите братя Кирил и Методий, с някои от най-известните думи, произлезли от света на видео игрите, за да даде началото на първия гейминг речник на български език.
Гличвам, рейджвам, лагвам, трайхардвам.
Ако играете, със сигурност знаете какво означават - прекъсвам, ядосвам се, забивам, престаравам.
"Все повече бизнеси осъзнават и категоризират гейминга като актив, особено в технологичните компании. Към днешна дата би трябвало почти да няма компания, която в процеса по наемане на нови хора да не задава въпроса “Играете ли игри и какви?”, обясни Мартин.
Самият той се определя като "предприемач в света на игрите".
ДАБЕ цели да облече идеите ни в съвременни думи, защото те често остават неразбрани за част от хората, с които общуваме пряко или непряко. Грешката, която възпрепятства разбирането на един и същи език, е бъг във взаимоотношенията. А за да работи една система ефективно, тя трябва да е изчистена от бъгове. Това е една от целите на ДАБЕ, или иначе казано да дебъгнеш актуалния български език, за да се разбираме по-добре, разясняват идеята си създателите на проекта.
Японска компания създаде уникално легло за пристрастени геймъри (снимки)
Желаещите да участват в него ще могат да изпращат своите думи до септември 2022 г. След това ще имат възможността да гласуват кои от тях да станат част от неофициалния гейминг речник.
С това организаторите се надяват да предизвикат дискусия в обществото, която да обогати знанията и да подобри комуникацията помежду ни - особено тази между поколенията.
Българин се е барикадирал 45 дни в хотелска стая в Япония, за да играе компютърни игри
Изполването на подобни термини е станало неразделна част от езика на по-младите и на тези, които прекарват доста време онлайн. Подобни изрази не са само част от езика на геймърите и е важно да бъдат разбирани от възможно най-много хора. Не само заради премахването на бариери в разбирането, но и за обогатяване на речника им. С причина се използват думи като "гличвам" и "бъгвам", които нямат точен български еквивалент.
Геймъри "дебъгват" българския език с речник на най-популярните думи от игрите
Източник: Булевард България
Снимки: ДАБЕ, iStock
Видео: Pexels