Бившият шеф в МВР Валентин Панчев осъди прокуратурата да му плати обезщетение от 10 000 лева заради незаконните обвинения срещу него по делото известно като "златните принтери", пише DIR.bg.
Прокуратурата е осъдена да плати рекордно обезщетение от почти 1 милиона лева
През 2009 г., когато бяха първите месеци на първото правителство на ГЕРБ, тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов обвини предшественика си от БСП Михаил Миков, че е ощетил бюджета с около 3 млн. лева. С тази сума МВР било купило 1000 лазерни принтера и техните консумативи. Цветанов твърдеше, че цената е изключително завишена. И сделката, която била за "златни принтери", беше развалена.
След година стана ясно, че без обществена поръчка, МВР е получило други принтери. За тях и консумативите им е трябвало да плаща по над 7 млн. лева на година.
По време на поръчката за лазерните принтери директор на "Материално-техническо осигуряване и социално обслужване" в МВР е Панчев. Той бе обвинен за длъжностно престъпление и неизгодна сделка във връзка с обществената поръчка за принтерите.
НАП е осъдена да плати обезщетение от 500 лева заради теча на личните данни
Делото срещу него продължи 4 години.
Бе прекратено през 2016 г., тъй като бяха открити нарушения във всеки обвинителен акт, внесен от прокуратурата.
Миналата година Панчев заведе иск за 27 000 лева срещу прокуратурата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.
Той оправда сумата с дългия стрес и притеснение, под които бил поставен, още от 2010 г., когато започнали разпитите с него.
Между 2012 и 2016 г. прокуратурата многократно се е опитвала да внесе обвинителен акт срещу него. Всеки път обаче той е бил отхвърлян.
Решението за компенсация в размер на 10 000 лева е взето от съдия Свилен Станчев. Сумата трябва да бъде изплатена от прокуратурата.
Съдът твърди, че от съществено значение е високата в службената йерархия на МВР длъжност, заемана от Панчев. Тя е била и основание за обвинението към него.
Невинен мъж, прекарал 23 години в затвора, ще получи $500 000 обезщетение от щата Мисисипи (видео)
"Повдигането на обвинение на лице, заемащо отговорно служебно положение, опетнява неговата репутация и доброто му име, като внася съмнения в неговите способности, професионализъм и морал", пише съдът.
Той отбелязва, че макар делото многократно да е било прекратявано поради "опорочен обвинителен акт", това не е довело до неоправдано забавяне. А Панчев е бил на свобода през това време срещу гаранция от 5000 лева. Съдът приема, че справедливото обезщетение за понесените от Панчев неимуществени вреди е 10 000 лева и отхвърля иска му до пълния размер от 27 000 лева.
Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.
Бивш шеф в МВР ще получи огромна компенсация заради скандала със "златните принтери"
Източник: DIR.bg
Снимки: iStock