На 5 ноември 2016 г. 10-годишният А. Е. излиза да играе с приятели. Те отиват между вагоните на депото в столичния квартал "Надежда". Там той се катери на един от тях и е ударен от волтова дъга. Получава множество тежки изгаряния и прекарва следващия месец в болница. Следват много пластични операции, но детето остава обезобразено. Спира да излиза, да играе футбол заради травма на крака, в началото след инцидента спира дори да говори.
След случилото се започва да излиза информация, че А. Е. се е опитвал да си направи селфи и заради това се е стигнало до случилото се. Но то се повтаря още няколко пъти след 2016 г.
От БДЖ се многократно се опитват да прехвърлят вината на жертвите, с оправдания, че имало табели за опасност и т.н.
За съда това не е достатъчно.
Апелативният съд в София е решил да увеличи обезщетението, което железницата трябва да плати, от 60 000 лв. на 80 000 лв. Два съдебни състава приемат, че БДЖ има вина, тъй като не е положила достатъчно грижи за имуществото си.
Френски експерт ще помага за модернизацията на БДЖ
"За разкош ще ви кажа, как се бори БДЖ с това вредно явление пострадалите. Гениално просто е - обявяват ги за виновни. Правят си селфита, дори десетгодишните, които не ползват социални мрежи? След Н-тия смъртен случай обявиха, че ще раздават брошури? А, и за да сме максимално екзактни, пуснаха съобщения на сайта си. Ограда, табели, спиране на тока? Не разбира се. Дори не им хрумва", написа в блога си Николай Хаджигенов, адвокат на пострадалото дете. По време на делото той твърди, че това е защитна версия в опит да се прикрие нехайството на БДЖ.
Държавната железница се оправда пред съда, че контактната мрежа, по която тече електричество, не е всъщност нейна собственост. Нищо, че е в тяхно помещение и около тяхна собственост. Тя била на държавната фирма НКЖИ. Впоследствие дори е установено, че е дадена за ползване на БДЖ, която пък е възложила грижата отново на НКЖИ срещу заплащане.
Опитаха да завлекат с 16 милиона БДЖ
Само месеци преди инцидента в депо "Надежда", такъв се случва и е "Подуяне". Тогава се взема решение контактната мрежа, която не се ползва, да бъде демонтирана. Поставени са и предупредителните табели. Към ноември 2016 г. обаче по кабелите още тече ток.
За капак на всичко БДЖ се опита да хвърли вина и върху майката на детето, която го била оставила без надзор.
Съдът се съгласи, че родителят има съпричиняване.
В крайна сметка БДЖ и услугите, които предлага, са под всякаква критика. Влаковете и пътуването с тях е бавно, нехигиенично, неприятно и наистина опасно. Лятото хората се пържат в жегата, а зимата трябва да са с палтата си, защото вътре вали сняг. Поне веднъж на ден през летния сезон има запален локомотив някъде из страната и макар на всяка каса да е описано, че ако пътуването се забави с повече от определено време, на пътника трябва да му се възстанови сумата за билета или част от нея, това никога не се случва.
Според новия шеф на БДЖ, 9 часа в нощния влак съчетават транспорт и хотел (видео)
В повечето европейски страни пътуването с влак е първото, към което прибягват гражданите. То е достъпно и удобно и позволява да се наслаждаваме на страхотни гледки. Тук БДЖ е само последен вариант, към който никой не иска да прибягва.
Източник: СЕГА