Четири континента, десетки компании и инвестиционни фондове и държавни облигации от Чили до Индонезия и Филипините - така накратко изглежда картата на инвестициите, които универсалните пенсионни фондове правят с парите ни за втора пенсия, пише в. Сега.
15, 846 млрд. лв. управляват десетте фонда към 30 юни 2022 г. Намалението на нетните активи за половин година е близо 897 млн. лв., а брутните постъпления от вноски за първото полугодие на 2022 г. са 931, 283 млн. лв. Сривът в активите се вижда и в натрупаните средства в индивидуалните партиди.
По закон вложеното от осигурените в универсалните фондове е гарантирано.
Годишната инфлация у нас е вече над 17%
Къде са инвестирани средствата
51,78% от събраните във втория стълб средства са инвестирани в дългови ценни книжа, издадени или гарантирани от държави или техните централни банки, от ЕЦБ, ЕИБ или международни финансови организации.
Преглед на инвестиционните портфейли на десетте фонда показва, че географската карта на инвестициите се простира от Чили и Колумбия до Япония, Индонезия и Филипините. Сериозен дял имат вложенията в САЩ, както и в страните от нашия регион.
Два фонда имат инвестиции в държавни облигации на Русия, като към 30 юни става дума за незначителни средства. Един от фондовете има и държавни облигации от Беларус.
Вложенията в акции и корпоративни облигации покриват широк спектър от най-известните световни компании. В голяма степен фондовете следват обща политика и портфейлите им не се различават кой знае колко.
Повече четете на segabg.com