Политици и общественици от цял свят отдават почит и отбелязват заслугите на лидера Михаил Горбачов, променил хода на историята.
Почина първият и последен президент на СССР
Американският президент Джо Байдън отправи съболезнования към семейството и приятели на Михаил Горбачов. Държавният глава определя Горбачов като „човек със забележителна визия" и лидер, който е имал „въображението да види, че e възможно да съществува едно различно бъдеще и е имал смелостта да рискува цялата си кариера, за да го постигне".
В разпространено от Белия Дом изявление Байдън посочва, че Горбачов е поел властта в момент, в който малко на брой официални лица от Съветския съюз са притежавали "куража да признаят, че е имало нужда нещата да се променят".
"След десетилетия жестока политическа репресия, той пое с пълни обятия демократични реформи. Той вярваше в гласност и перестройка - не само като лозунги, а като път напред за народа на Съветския съюз след толкова много години на изолация и лишения", се посочва в изявлението на Белия дом.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен отбелязва, че Горбачов е изиграл „решаваща роля за прекратяването на Студената война и падането на Желязната завеса.
„Светът загуби велик световен лидер, отдаден на мултилатерализма и неуморен защитник на мира", заявява генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
„Горбачов беше човек на мира, чийто избор е отворил за руснаците пътя на свободата. Неговият ангажимент към мира в Европа промени общата ни история”, написа френският президент Еманюел Макрон.
Според политолога и биограф на Горбачов Уилям Таубман политикът е бил твърде порядъчен за страната, която е ръководил.
„Сега сме в нова Студена война. Той направи повече от всеки друг, за да сложи край на старата Студена война. Разбира се, той получи помощ от хора като американския президент Рейгън, британския премиер Тачър, френския президент Митеран, германския канцлер Кол. Но без Горбачов те никога нямаше да успеят да сложат край на Студената война. Ако го нямаше Горбачов, старата Студена война щеше да продължи или може би дори да се влоши. Той беше добър човек. Беше достоен човек. Мисля, че неговата трагедия е в смисъл, че той беше твърде порядъчен за страната, която ръководеше и се опитваше да води в посока на общото порядъчност”, заявява Уилям Таубман.
Източник: NOVA