Телескопът "Джеймс Уеб" сподели първите снимки, които е направил на Марс. Те включват данни за атмосферата на цялата планета, която ще помогне на учените да идентифицират газове и други феномени, които досега не са могли.
Телескопът “Джеймс Уеб” засне нови уникални кадри на мъглявината Орион (видео и снимки)
"Сега най-накрая можем да видим цялостни изображения на планетата и целия инфрачервен обсег", сподели Херонимо Вилянуева, главен изследовател от Центъра за космически полети "Годард" на НАСА.
Пълната картина ще позволи на учените да намерят източниците на газ. "Търсенето на конкретно тези субстанции и евентуалното идентифициране на източник може да се случи само благодарение на "Джеймс Уеб".
Направените снимки показват източното полукълбо на Червената планета. На някои от изображенията се виждат пръстените на кратера Хюйгенс, тъмната вулканична скала на Големия Сирт (Сиртис Майор) и просветляването в равнината Елада.
Вижте кадри на мъглявината Тарантула, заснети от „Джеймс Уеб“ (снимки)
"Равнината Елада е с по-ниска надморска височина и следователно с по-високо атмосферно налягане. Това по-високо налягане води до потискане на топлинното излъчване в този конкретен диапазон на дължината на вълната поради ефект, наречен разширяване на налягането", обясни Вилянуева.
Източник: New Scientist
Снимки: NASA
Видео: EXOPLANET