С големите си очи, пухкава опашка и чувствителни уши, ай-ай, наричан още мадагаскарска ръконожка, може да изглежда сладко, макар и странно създание. Сега обаче учените установяват, че полумаймуната има и една по-несипматична черта - използва дългия си среден пръст, за да си бърка в носа и да яде съдържанието. Това предава The Guardian.
Ай-ай са примати като хората. Те обаче са застрашен ноктурен вид и се срещат само в Мадагаскар. Обект на суеверие, ай-айите притежават редица необичайни характеристики, сред които зъби, подобни на гризачи, и тънък удължен кокалест среден пръст.
Бъркането в носа - хоби?
Известно е, че животното използва въпросния пръст, за да почуква върху кухо дърво, търсейки личинки за храна. Нови видеозаписи помагат да на учените да направят невероятното откритие, че пръстът има и друга, по-светска функция - бъркане в носа.
„Ай-ай вкарва целия си изключително дълъг, слаб и силно подвижен среден пръст в носните проходи и след това облизва събраната назална слуз“. Това пишат авторите в списание Zoology.
Д-р Ан-Клер Фабр, съавтор на изследването, твърди, че е записала поведението на видео през 2015 г. По това време тя е наблюдавала пленени ай-ай в американския център за лемури Дюк. „Бях наистина изненадана“, добави тя. „Пръстът е почти 8 см – и целият изчезна в носа му.“
Армия от лемури връхлита репортер на ВВС (видео)
Изследователите създават 3D модел, използвайки компютърна томография на главата и ръката на ай-ай, за да разберат къде отива средният пръст. Те установяват, че пръстът действително влиза доста дълбоко.
„Този пръст всъщност завършва в гърлото“, коментира Фабр. Тя добавя, че бъркането в носа не е наблюдавано при дивите ай-ай, но това съвсем не означава, че не се случва.
Екипът уточнява, че ай-ай не са единствените, които си бъркат в носа. Подобно поведение е наблюдавано при най-малко 11 други примати, сред които хора, капуцини, макаци шимпанзета и орангутани. Някои видове дори използват "инструменти", за да свършат тази работа. Учените твърдят, че бъркането в носа е най-често срещано при видове с фини двигателни умения.
Вижте умния женски плъх Олив и нейните номера (видео)
Назалната слуз - лакомство или имуностимулатор?
Не е напълно ясно защо ай-ай и други видове имат склонност към бъркане в носа. Изследователите предполагат, че това може да е просто акт на „самопочистване“. "Но фактът, че няколко видове ядат и слузта ни води до заключението, че може да има и други обяснения".
Учените сочат няколко теории, подкрепени с проучвания. Според тях „текстурата, хрупкавостта и солеността“ на назалното съдържание може да са привлекателни. Друга теория предполага, че консумирането му пречи на бактериите да полепнат по зъбите и това поведение засилва имунните реакции. Други изследвания пък сочат, че бъркането в носа разпространява назални бактерии.
Фабр добави, че бъркането в носа е недостатъчно проучено и са необходими повече изследвания. „Никога не знаеш, когато изучаваш този тип поведение, къде можеш да попаднеш и какво можеш да откриеш“, каза тя.