Късно снощи Илон Мъск финализира сделката за "Туитър" и закупи публичната компания за 44 милиарда долара. Първите му действия като изпълнителен директор бяха да уволни висшето ръководство на компанията.
Предприемачът твърди, че бившето ръководство го е подвело за броя на спаум акаунтите в платформата. Главния изпълнителен директор Парадж Агравал, главия финансор директор Нед Сегал и директорката по правните въпроси и политиката на компанията Виджая Гаде всички са загубили работните си места.
Според информация от запознати източници Агравал и Сегал са били в централата на "Туитър" в Сан Франциско в момента на финализирането на сделката и са били съпроводени до изхода. Милиардерът заяви, че има планове да съкрати 7500 работни места, предизвиквайки несигурност в служителите на компанията.
Илон Мъск иска да уволни повечето служители на Twitter
Съоснователят на "Туитър" Биз Стоун благодари на г-н Агравал, г-н Сегал и г-жа Гаде за техния „колективен принос“ към бизнеса. Брет Тейлър, председател на компанията, също обнови профила си в LinkedIn, за да покаже, че вече не е на поста.
"Абсолютист на свободното слово" или десен екстремист?
За момента Мъск не пояснява как смята да осъществи амбициозните промени, които бе очертал за бъдещето на социалната мрежа. Сред целите му бяха елиминирането на спам ботове, прозрачни отворени алгоритми, както и постигане на пълна "свобода на словото".
Междувременно, левите политически сили в САЩ се страхуват от това, което ще последва, а десните празнуват придобиването на компанията от "абсолютист на свободното слово", както Мъск сам се определя.
Акциите на платформата ще бъдат спрени от търговия в петък, според уебсайта на Нюйоркската фондова борса.
Мъск твърди, че не закупува компанията от лични подбуди, а за "доброто на човечеството". Спорната и контроверсна история на милиардера в платформата обаче не потвърждават това твърдение.
Илон Мъск ще възстанови акаунта на Тръмп в „Туитър“